Josef Masopust: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 21 bajtov ,  pred 10 rokmi
práca
(práca)
{{Pracuje sasa2}}
[[Súbor:Josef Masopust (2011).jpg|thumb|Josef Masopust (2011)]]
'''Josef Masopust''' ([[9. február]] [[1931]], [[Střimice]]) je bývalý československý futbalový hráč a tréner, najlepší európsky futbalista roku 1962. V tom istom roku obdržal aj významnú cenu [[Zlatá lopta]]. Českomoravský futbalový zväz ho vyhlásil ''Najlepší českým futbalistom posledných 50 rokov''. V roku 2000 vyhral anketu ''Česká futbalová osobnosť storočia'' a krátko potom ho odborníci zvolili ''Českým futbalistom storočia''.
[[File:Josef Masopust podpis.jpg|thumb|Podpis Josefa Masopusta (2011)]]
== Životopis ==
Narodil sesa roku [[1931]] vev vesnicidedome Střimice pri [[Most (mesto)|Moste]] jakoako nejstaršínajstaršie zzo šestišiestich dětídetí do rodiny [[baník]]a. Kvůli těžběKvôli hnědéhoťažbe uhlíhnedého přestalauhlia obec existovatzanikla.
 
=== FotbalistaFutbalista ===
PrvníPrvú ligu začal hráthrať na fotbalovémfutbalovom stadiónuštadióne ''Na drožďárně'' v [[Teplice|Tepliciach]]. PotéPotom přestoupilprestúupil do klubu [[Dukla Praha|Dukly Praha]], za kterýktorý hrálhral téměřtakmer celoucelú svousvoju kariéru a v jehožktorého dresudrese, vedlevedľa reprezentačníhoreprezentačného, takétiež získávalzískaval fotbalovoufutbalovú slávu.
 
KrátceKrátko po válce[[Druhá svetová vojna|vojne]] sesa stal hráčemhráčom dorosteneckéhodorasteneckého mužstva Mostu, kam sesa rodina po válcevojne přestěhovalapresťahovala. V sedmnácti už hrál za A-mužstvo. V roce [[1949]], v osmnácti letech, podepsal přestupprestup do ligových Teplic, za kteréktoré hrál od začátku sezóny [[1950]] dva roky. Když nastoupil vojenskou základní službu, přešel do nově se tvořícího klubu ATK Praha, které později působilo pod názvy ÚDA a Dukla Praha. V armádním mužstvu zůstal patnáct let. Po celou dobu hrál na místě levého záložníka. Stal se tvůrcem hry a spolu s týmem získal sedm ligových titulů.
 
ReprezentačníReprezentačný dres Československa oblékl poprvé v roce [[1954]] a za národní mužstvo odehrál celkem 63 zápasů, ve kterých vstřelil 10 branek. Měl velký podíl na třetím místě našich fotbalistů na [[Majstrovstvá Európy vo futbale 1960|majstrovstvách Európy 1960]] ve [[Francúzsko|Francúzsku]] a především na stříbrném umístění na [[Majstrovstvá sveta vo futbale 1962|majstrovstvách sveta 1962]] v [[Čile]]. O půl roku později získal [[Zlatá lopta|Zlatú loptu]], ktorá je každoročně určen pro nejlepšího fotbalistu Evropy. V letech [[1963]]–[[1965]] hral za vybrané mužstvá sveta a Európy, v týmu Evropy mu byla svěřena funkcia kapitána. Záver hráčskej kariéry strávil v rokoch [[1968]]–[[1970]] v [[Belgicko|Belgicku]]. Na vrcholnej úrovni sa pohyboval do třiceti devíti let.
 
Z mnoha set utkání, která sehrál, mu v paměti nejvíc utkvěl zápas Dukla Praha – [[FC Santos]] v roce [[1959]] v [[Mexiko (mesto)|Mexiko-City]] a [[Československo]] – [[Brazília]] ve finále mistrovství světa v roce [[1962]] v [[Santiago de Chile]]. V utkání v Mexiku vyhrála Dukla Praha nad tehdy patrně nejlepším světovým fotbalovým klubem světa z Brazílie 4:3. Vstřelil dva góly, byl nejlepším hráčem zápasu a podal lepší výkon než největší hvězda Santosu [[Pelé]]. Druhým vrcholem bylo finále mistrovství světa [[1962]], ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které prohrálo 1:3.
V 63 reprezentačních zápasech ([[1954]]-[[1966]]) dal Masopust 10 gólů<ref>http://www.fotbal.cz/c/nat/players/viewstat.asp?name=MasopustJosef</ref>. Svou hráčskou kariéru prožil v týmech Teplic (54 zápasů v letech [[1950]]-[[1951]]) a zejména v ATK, později přejmenovaný na [[Dukla Praha]] - (350 zápasů v období [[1952]]-[[1968]]). V československé lize zaznamenal 386 zápasů a 79 gólů. V březnu [[2004]] ho [[Pelé]] jmenoval jedním ze 125 nejlepších žijících fotbalistů světa.<ref>http://wiki.vysledky.cz/Josef_Masopust</ref>
 
=== TrenérTréner ===
Po roce roku[[1968]] sesa stal hrajícímhrajúcim trenéremtrénerom belgického týmu Crossing. V roceroku [[1978]] přivedlpriviedol k titulu ligového mistramajstra [[Brno]], v letechrokoch [[1984]]–[[1988]] bylbol trenéremtrénerom národního týmureprezentácie [[Československo|Československa]]. V letechrokoch [[1988]][[1991]] působil také v [[Indonézia|Indonézii]] ako tréner tamějšího reprezentačního mužstva juniorů (hráčů do 21 let). Řadu let vykonával funkciu predsedu Nadace fotbalových internacionálů.
 
== Literatúra ==
* ''Fotbal jménem Masopust
 
== Referencie ==
<references/>
 
== Literatúra ==
* ''Fotbal jménem Masopust
 
== Externé odkazy ==
* [http://www.fkdukla.cz/Legendy/Sin-slavy/Josef-Masopust/2Av-18K-19W.historyplayer.aspx Síň slávy na stránkách FK Dukla.cz]
 
 
{{Zlatá lopta}}
 
{{DEFAULTSORT:Masopust, Josef}}