Pstruh: Rozdiel medzi revíziami

Smazaný obsah Přidaný obsah
gramatika, pravopis, typografia, formulácia, preklepy, obrázok, externé odkazy, wikilinky, interwiki, kategórie, infobox, šablóna, aktualizácia, rozšírenie
d Verzia používateľa 78.99.59.96 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od JAnDbot
Riadok 1:
[[Súbor:Bachforelle Zeichnung.jpg|right|thumb|[[Pstruh obyčajný]] (''Salmo trutta'')]]
'''Pstruh''' je slovenský názov pre rody rýb ''[[Salmo]]'' (Európa) a ''[[Oncorhynchus]]'' (Severná Amerika) z čeľade [[lososovité]] (''Salmonidae'').
 
Sú to typicky dravé ryby z rýchlejších, chladných, dobre okysličených vodných tokov, poprípade jazier. Typickým zástupcom je [[pstruh obyčajný]] (''Salmo trutta'').
Pstruh duhový je, co se podmínek k životu týče, rybou velice vděčnou. Vcelku pravidelně se vysazuje a přežívá prakticky ve všech typech vod, od proudných řek až po stojaté údolní nádrže. (potoky, řeky, rybníky a přehradní nádrže)
Vyhledává úkryty pod kameny, pařezy, podemletými břehy či větvemi sahajícími nad hladinu. Nezřídka se přihodí, že si hejno vysazených duháků navyklých na granulovanou stravu připluje přilepšit Vaší vnadicí směsí na kapry či bílou rybu. Na háček pak můžete nastražit cokoliv, je však potřeba zvážit, jde-Ii ještě o sportovní rybolov. Na druhé straně je však nutné podotknout, že zřejmě není rybáře, který by se na chytání pstruha duhového v lipenských vodách specializoval, a jeho úlovky přicházejí spíše náhodně při lovu jiných druhů (kapr, bílá ryba, okoun, candát). Lov ryb lososovitých je v dnešní době především doménou milovníků muškaření a přívlače.
 
Pstruh je veľmi náročný na [[kyslík]] vo vode a na jej čistotu. Živí sa menšími rybami a [[hmyz]]om.
Jezerní muškaření je jednou z možností, jak pstruhy duhové na lipenské nádrži přelstít. Jedním z úspěšných způsobů lovu je chytání na nymfu "booby", při kterém používáme velmi rychle potápivou šňůru, aby se návazec s muškami (nejvíce 3) dostal co nejrychleji na dno. Dále pokračujeme pomalým popotahováním nástrahy po dně. Obvyklou metodou je i přívlač. Všeobecně platí, že rybář by měl být dobře zásoben více druhy nástrah, a nejeví-Ii rybky zájem o jednu, je nutné ji vyměnit a pokračovat s další do té doby, než se dostaví úspěch. Směle můžeme přidat i lov na plavanou s drobnou rybkou, hnojáčkem či rousnicí coby nástrahou, nezřídka uspějete i na položenou.
 
Medzi typické druhy patria:
Pstruha duhového můžeme lovit celoročně. Od vody si můžeme odnést max. 3 ks ryb v jednom dni lovu. Lovná míra: 23 cm.
* [[pstruh obyčajný]] (''Salmo trutta''), resp. jeho tri formy
** [[pstruh morský]] (''Salmo trutta'' morpha ''trutta'')
** [[pstruh potočný]] (''Salmo trutta'' morpha ''fario'')
** [[pstruh jazerný]] (''Salmo trutta'' morpha ''lacustris'')
* [[pstruh dúhový]] (''Oncorhynchus mykiss'')
 
[[Kategória:Lososovité]]