Wikipédia:Kaviareň/Rôzne: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 2 294 bajtov ,  pred 2 mesiacmi
:::::::::::::::: Provokácia vám ide veľmi dobre. Dúfam, že sa dobre zabávate (ako vždy). Odpoveď: Máto taký význam, že samozrejme systémy z 20. storočia sa bežne používajú dodnes. Systémov z 19. storočia je tam koľko? Jeden (Hádam z hlavy)? Načo by tam asi tak mohol byť. Porozmýšľajte. Ďalej: Zistite si, čo je to všeobecná encyklopédia. Nie je to encykloklopédia len najnovšej súčasnosti. Odhliadnic od toho, že niečo také v systematiky fosílií neexistuje. Existuje len sada rôznych systémov, čiže názorov na fylogenézu daného taxónu. O historických taxónoch, dokonca z 18. storočia nájdete na anglickej wikipédii celé články (opakujem celý článok len o jednom historickom taxónu) a vy máte problém, keď to je niekde spomenuté v rámci iného textu? To má byť vtip? Historický vývoj taxonómie máte na anglickej wikipédii formou omáčky uvedený v každom dlhšom článku. A vy máte problém, keď je to isté uvedené formou samotného toho systému? To má byť vtip? 17:11, 25. september 2022 (UTC)
::::::::::::::::: Ano, formou omáčky. To je to, na co narážím. Podobné systémy jsou dnešním pohledem mnohdy historické kuriozity a nepovažuji za dobré je dávat na stejnou úroveň s moderní systematikou. Mimochodem [[Wikipédia:Čo Wikipédia nie je|Wikipédia nie je databáza všetkých informácií]]. Osobně nesouhlasím s tím dělat z článků taxonomický adresář, jako by šlo o encyklopedii taxonomie (naopak v článku chybí byť jediný fylogenetický strom a evoluční historie skupiny; dlouhodobě se mi zdá, že stavíte systém nad snahou vymezit reálnou fylogenezi). Zrovna u primátů máme tu evoluční historii navíc celkem ustálenou. Podle Vaší myšlenky mohu vytvořit např. tabulku s průměrnými rozměry lebek stovky vyšších primátů a prezentovat to za užitečný, encyklopedický obsah. Jenomže ten článek není nefukovací, proto má být na tom konsensu, co tam dát, a co tam naopak nedat (a případně vyčlenit do specializovaných podčlánků). Jenomže to s okamžitými výpady z Vaší strany často nejde (viz první věta předchozího příspěvku). -[[Redaktor:OJJ|'''<span style="font-variant:small-caps;color:#4F94CD;">OJJ</span>''']]<sup>[[Diskusia s redaktorom:OJJ|'''<span style="font-variant:small-caps;color:#458B00;">✉</span>''']]</sup> 05:04, 26. september 2022 (UTC)
::::::::::::::::: A každopádně v tomto případě mi nejde ani o konkrétní heslo, ale o všeobecnou ukázku, jak tu probíhá diskuse a čeho se toto vlákno týká. Demonstroval jste to sám, za což děkuji. Naimportujete text podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a pokud se proti tomu někdo vymezí, jde o ''provokácii'', potažmo ''vandalizmus'', když je Vaše úprava vrácena. A následují reverty, ad hominem diskuse, žádosti o bloky na NS. Snažím se poukázat na fakt, že Wikipedie není Vaším vlastnictvím, ale komunitním projektem. A Vaše redaktorská autorita není o nic vyšší než redaktorská autorita moje či jiných editorů. Zatím to tu bohužel vypadá tak, že na Wikipedii je pouze to, co Vy osobně schválíte. A to je špatně a nevím, kdo Vám k tomu dal mandát, protože žádné takové pravidlo na Wikipedii nemáme a vystudovanou odbornost na všechny obory lidského vědění od lingvistiky přes taxonomii, chemii, historii až po právo, což by Vám přisoudilo určitou morální autoritu, mít z logiky věci nemůžete. A ohledně vyžadování schopností tu máme i [[Wikipédia:Vyžadovanie_schopností#Bežné_typy_nekompetencie_a_neschopnosti_na_Wikipédii]]/Neschopnosť spolupracovať. Pokud chcete pracovat na Wikipedii, musíte připustit, že velmi často budete muset i ustoupit většině, ačkoli s tím nesouhlasíte. Pokud nedokážete strpět, že například zde demonstrovaný systém vyšších primátů považuji pro čtenáře za zmatečný a neužitečný a nedá se o tom s Vámi ani bez osobních narážek diskutovat (upozorňuji, že jde zatím pouze o příklad pro tuto diskusi a do článku samotného navíc nezasahuji; osobně bych pro ten výpis systémů vyčlenil samostatné heslo a upozornil, které z nich už jsou úplně mimo), je skutečně otázkou, jestli nechcete přejít na samostatný projekt, kde můžete budovat svou vysněnou encyklopedii sám, případně s několika vyvolenými. Toto považuji za poslední odpověď do této diskuse. ---[[Redaktor:OJJ|'''<span style="font-variant:small-caps;color:#4F94CD;">OJJ</span>''']]<sup>[[Diskusia s redaktorom:OJJ|'''<span style="font-variant:small-caps;color:#458B00;">✉</span>''']]</sup> 09:02, 26. september 2022 (UTC)
:::::::::::::: "Omáčka" v danom článku je. Takže o čom vlastne hovoríte? Ja omáčky píšem bežne, len nie vždy, ak vám to uniklo. [[Špeciálne:Príspevky/2A02:AB04:3140:7400:65C2:7BB2:8132:6837|2A02:AB04:3140:7400:65C2:7BB2:8132:6837]] 16:43, 25. september 2022 (UTC)
::::::::::::: Pripájam sem, asi lepšie ako odpovedať k jednotlivým bodom. Určite sa nájdu ľudia, ktorých neprítomnosť a príspevky nemusíme ľutovať. Ale je viacero takých, ktorí mali dobré príspevky, resp. mali potenciál sa vypracovať len nedostali šancu. Alebo to zbalili po rokoch. Nemuseli dostať hrubú nadávku, ale povedali dosť opakovanému osočovaniu.--[[Redaktor:Jetam2|Jetam2]] ([[Diskusia s redaktorom:Jetam2|diskusia]]) 16:25, 25. september 2022 (UTC)