Wikipédia:Kaviareň/Novinky

Stôl pre diskusiu o novinkách v Kaviarni sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole noviniek

Archív noviniekUpraviť

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

New Wikipedia Library Collections Available Now - April 2022Upraviť

Hello Wikimedians!

 
The TWL owl says sign up today!

The Wikipedia Library has free access to new paywalled reliable sources. You can these and dozens more collections at https://wikipedialibrary.wmflabs.org/:

 • Wiley – journals, books, and research resources, covering life, health, social, and physical sciences
 • OECD – OECD iLibrary, Data, and Multimedia​​ published by the Organisation for Economic Cooperation and Development
 • SPIE Digital Library – journals and eBooks on optics and photonics applied research

Many other sources are freely available for experienced editors, including collections which recently became accessible to all eligible editors: Cambridge University Press, BMJ, AAAS, Érudit and more.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: log in today!
--The Wikipedia Library Team 13:17, 26. apríl 2022 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Coming soon: Improvements for templatesUpraviť

-- Johanna Strodt (WMDE) 11:14, 29. apríl 2022 (UTC)

WikiGapUpraviť

Ahojte! Menšia pripomienka, že už o týždeň bude editačný maratón WikiGap 2022. Viac detailov je na stránke. Registrujte sa, prosím, ponúkame aj možnosť ubytovania v Bratislave. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 20:24, 30. apríl 2022 (UTC)

Wikimedia Foundation Board of Trustees election 2022 - Call for Election VolunteersUpraviť

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

The Movement Strategy and Governance team is looking for community members to serve as election volunteers in the upcoming Board of Trustees election.

The idea of the Election Volunteer Program came up during the 2021 Wikimedia Board of Trustees Election. This program turned out to be successful. With the help of Election Volunteers we were able to increase outreach and participation in the election by 1,753 voters over 2017. Overall turnout was 10.13%, 1.1 percentage points more, and 214 wikis were represented in the election.

There were a total of 74 wikis that did not participate in 2017 that produced voters in the 2021 election. Can you help increase the participation even more?

Election volunteers will help in the following areas:

 • Translate short messages and announce the ongoing election process in community channels
 • Optional: Monitor community channels for community comments and questions

Volunteers should:

 • Maintain the friendly space policy during conversations and events
 • Present the guidelines and voting information to the community in a neutral manner

Do you want to be an election volunteer and ensure your community is represented in the vote? Sign up here to receive updates. You can use the talk page for questions about translation.
MNadzikiewicz (WMF) (diskusia) 10:52, 7. máj 2022 (UTC)

Report on Voter Feedback from Universal Code of Conduct (UCoC) Enforcement Guidelines RatificationUpraviť

Hello all,

The Universal Code of Conduct (UCoC) project team has completed the analysis of the feedback accompanying the ratification vote on the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines.

Following the completion of the UCoC Enforcement Guidelines Draft in 2022, the guidelines were voted on by the Wikimedian community. Voters cast votes from 137 communities, with the top 9 communities being: English, German, French, Russian, Polish, Spanish, Chinese, Japanese, Italian Wikipedias, and Meta-wiki.

Those voting had the opportunity to provide comments on the contents of the Draft document. 658 participants left comments. 77% of the comments are written in English. Voters wrote comments in 24 languages with the largest numbers in English (508), German (34), Japanese (28), French (25), and Russian (12).

A report will be sent to the Revision Drafting Committee who will refine the enforcement guidelines based on the community feedback received from the recently concluded vote. A public version of the report is published on Meta-wiki here. The report is available in translated versions on Meta-wiki. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Again, we thank all who participated in the vote and discussions. We invite everyone to contribute during the next community discussions. More information about the Universal Code of Conduct and Enforcement Guidelines can be found on Meta-wiki.

On behalf of the Universal Code of Conduct project team
MNadzikiewicz (WMF) (diskusia) 17:02, 22. máj 2022 (UTC)

Invitation to participate in the #WPWPCampaign 2022Upraviť

Dear Wikimedians,

We are glad to inform you that the 2022 edition of Wikipedia Pages Wanting Photos campaign is coming up in July.

This is a formal invitation to invite individuals and communities to join the campaign to help improve Wikipedia articles with photos and contextual images.

The campaign will run from July 1 to August 31, 2022 and several communities and Wikimedia Affiliates have already indicated interest to organize the campaign in their localities. Please find your community or community closer to you to participate: WPWP2022 Campaign: Participating Communities.

The campaign primarily aims to promote using images from Wikimedia Commons to enrich Wikipedia articles that are lacking them. Participants will choose among Wikipedia pages without photos, then add a suitable file from among the many thousands of photos in the Wikimedia Commons, especially those uploaded from thematic contests (Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore, etc.) over the years. In this third edition of the campaign, eligibility criteria have been revised based on feedback and campaign Evaluation Reports of the previous editions. Please find more details about these changes and our FAQ here on Meta-Wiki

For more information, please visit the campaign page on Meta-Wiki.

Best,
Ammar A.
Global Coordinator
Wikipedia Pages Wanting Photos Campaign 2022.
17:38, 31. máj 2022 (UTC)

Návrhy do programu na CEE Meeting 2022Upraviť

Ahojte, už je možné podávať Návrhy do programu na CEE Meeting 2022. Deadline je 31. júla 2022.--Jetam2 (diskusia) 14:30, 16. jún 2022 (UTC)

Novinky – vylepšení pro desktopUpraviť

Dobrý den. Rád bych vám předal nové informace o projektu vylepšeních pro desktop, na kterém nadace Wikimedia pracuje posledních několik let. Naše práce je téměř u konce! 🎉

Rádi bychom, aby se tyto vylepšení nasadila jako výchozí rozhraní pro čtenáře i editory na všech projektech. V nejbližších týdnech zahájíme na toto téma diskusi na více projektech, včetně toho vašeho. 🗓️ Rádi si přečteme vaši návrhy!

Cílem projektu je zajistit, aby rozhraní bylo pro čtenáře srozumitelnější, ale aby bylo i tak užitečné pro pokročilé uživatele. Projekt se skládá z několika vylepšení, které mimo jiné usnadňují čtení článku, navigaci uvnitř článku, vyhledávání dalších článků, přepínání mezi jednotlivými verzemi, používání záložek a uživatelského menu. Vylepšení jsou již nasazena jako výchozí na více než 30 projektech, včetně francouzské, portugalské a perské Wikipedie.

Změny se týkají pouze vzhledu Vector. Pokud používáte Monobook nebo Timeless, změny se vás netýkají.

Nejnovější funkce
 • Obsah článku – k naší verzi se čtenář snáze dostane a snáze se může stránkou navigovat bez toho, aby musel scrollovat. Momentálně nový obsah testujeme na našich pilotních projektech. Funkce je také dostupná pro uživatele, kteří si zapnuli vzhled Vector 2022.
 • Nástroje stránky – nyní jsou v menu dva typy odkazů Jsou zde akce a nástroje týkající se konkrétních stránek (například Související změny) a odkazy na stránky týkající se celé wiki (například Poslední změny). Rozdělíme tyto dva typy odkazů do dvou intuitivních menu.
Jak zapnout vylepšení?
 • Vylepšení si můžete zapnout ručně ve svém nastavení na kartě Vzhled tím, že zvolíte „Vektor (2022)“. Je také možné funkce zapnout na všech projektech pomocí globálního nastavení.
 • Na projektch, kde jsou změny nasazeny ve výchozím nastavení, se přihlášení uživatelé mohou vždy přepnout do původního Vectoru. Slouží pro to jednoduše použitelný odkaz v levém menu nového Vectoru.
Zjistěte více a připojte se k našim událostem

Pokud byste chtěli naši práci blíže sledovat, můžete se přihlásit k odběru newsletteru. Můžete si také přečíst projektové stránky, přečíst si naše často kladené otázky nebo nás kontaktovat na diskusní stránce. Je také možné sejít se s námi na online meetingu.

Děkuji! SGrabarczuk (WMF) (diskuse) 02:34, 21. jún 2022 (UTC)

Nový Vector: ukážkaUpraviť

Pre zaujímavosť, kto si chce nový vzhľad pozrieť bez nutnosti prepínať skiny v nastaveniach, otvorte si nasledovné odkazy každý na jednu záložku:

Za mňa teda, moc som nepochopil správanie na úzkych viewportoch – po zúžení pod nejakú hranicu (~700px) sa v novom skine samotný text článku zobrazí odsomrený až niekde hlboko pod obrovskou navigačnou sekciou, zaberajúcou v tom stave viac než celú jednu obrazovku. Čakal by som asi skôr niečo v duchu, že sa pri nedostatku šírky navigácia zbalí do nejakého rozbalovacieho menu a po príchode uvidím normálne začiatok článku (na druhej strane väčšina bežných návšetvníkov s tak úzkym VP zrejme pôjde cez mobilný režim, kam ich na mobiloch/tabletoch normálne naviguje aj Google). Nie je to pritom zrejme anomália v dôsledku kolízie s nejakým starým štýlovaním na tejto wiki, rovnako sa správa trebárs aj frwiki, kde je skin už nasadený. Ešteže Monobook nateraz nechávajú tak, bežný návštevník ale po nasadení uvidí tento nový Vector. --Teslaton (diskusia) 13:00, 21. jún 2022 (UTC)

Na fr videl som videl (za mňa zvláštne) rozhranie, ktoré mi prišlo ako zbytočne úzke. Tak to plánuje Wikimedia Foundation dať všade. No divím sa. Vasiľ (diskusia) 13:18, 21. jún 2022 (UTC)

Hej @Vasiľ. Mam nadzieję, że mnie zrozumiesz, kiedy napiszę po polsku, a nie po angielsku. Úzke rozhranie - tu są dwie sprawy:
 1. tekst jest wąski, ponieważ dzięki temu lepiej się czyta, uczy i zapamiętuje. Więcej o tym możesz przeczytać na tej stronie (po angielsku)
 2. po obu stronach tekstu chcemy umieścić menu (nástroje stránky), tak jak pokazuje ilustracja obok.
SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 13:42, 21. jún 2022 (UTC)
Nový Vector vnímam negatívne. Odkazy na iné jazykové verzie schovávať a rozbaľovať zbytočne prihadzuje čas. Fr.wiki pri hľadaní interwiki väčšinou prechádzam ako poslednú možnosť.--Jetam2 (diskusia) 14:05, 21. jún 2022 (UTC)
@SGrabarczuk (WMF): Any idea btw., why this wierd layout on narrower viewports (i.e. article itself deep down under that huge (and sparse) service links secion, occupying most valuable page area)? --Teslaton (diskusia) 14:19, 21. jún 2022 (UTC)
You have your sidebar un-collapsed (this is the default setting for logged-in users) and if you collapse it, it will stay collapsed. Then, the content will move up. Why is the sidebar so wide? Because dividing the width on that narrow screens wouldn't work, I presume. I can look for links on Phabricator with detailed explanation and discussions.
And above all, if you happen to be using Vector on mobile - Vector (the old one and the new one) is built for desktop. There's a separate tool - advanced mobile contributions - working on mobile browsers. If you're using Vector on mobile because some gadgets don't work with AMC, then probably these gadgets need some work. That's what my intuition tells me. SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 14:30, 21. jún 2022 (UTC)
Yes, you're right, I overlooked that there actually IS collapsible nav menu (which is collapsed by default for anonymous user, as I've checked in incog. session). That huge and sparse area on the top of the page is therefore occupied only after user intentionally expands it. --Teslaton (diskusia) 15:17, 21. jún 2022 (UTC)
@SGrabarczuk (WMF): I hope the newer version will not become the default.--Jetam2 (diskusia) 14:20, 21. jún 2022 (UTC)
@Jetam2, we are still working on it and we'll be improving it until more people agree to make it the default. We'd prefer avoiding a yes/no voting, and focusing on solving specific problems instead. And of course, as I mentioned in the announcement, it will always be possible to opt-out to the old Vector - just as it's possible to use the pre-Vector Monobook. SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 14:35, 21. jún 2022 (UTC)
@SGrabarczuk (WMF): Just to mention it is English as well: for me the biggest problem here is the hiding of the interwikis. I guess I will eventually get used to the weird location but the drop-down, IMHO, introduces time-wasting: I have to click and scroll to find a language rather than just see it. That is why I hardly use fr.wiki when I want to find interwikis.--Jetam2 (diskusia) 14:52, 21. jún 2022 (UTC)
@Jetam2, you can also type the interwiki abbreviation (like sk for Slovak), hit enter, and it will work. I know, it's not the same as having everything directly available for your mouse - it's a compromise between "an intuitive quiet library for readers" and "a quick cockpit for advanced Wikipedians". The new language switcher is a complex feature - our team only moved it from the sidebar to the top (because we've found out that readers prefer Googling "Bratislava in English" over looking for interwiki). Another team (Language engineering) is working on everything about the list itself, search, translations, Wikidata, etc. SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 15:21, 21. jún 2022 (UTC)

Pojďme si promluvit o Vylepšeních desktopuUpraviť

Připojte se k online setkání s týmem, který pracuje na projektu Vylepšení desktopu! Bude se konat 28. června 2022 v 12:00 UTC a 19:00 UTC na Zoomu. Kliknutím se připojíte. ID schůzky: 5304280674. Vytočit podle umístění.

Agenda

 • Informace o aktuálním vývoji
 • Otázky a odpovědi, diskuse

Formát

Setkání se nebude zaznamenávat ani vysílat. Poznámky se budou pořizovat do souboru v Dokumentech Google. Toto setkání bude pořádat Olga Vasilevová (manažerka týmu). Prezentace (první dva body programu) bude přednesena v angličtině.

We can answer questions asked in English, Italian, Polish; also, only at the first meeting: Indonesian, Farsi, Vietnamese; only at the second meeting: French, Portuguese, Spanish, Russian. Pokud chcete položit otázky předem, přidejte je na diskusní stránku nebo je pošlete na sgrabarczuk@wikimedia.org.

Na této schůzce platí jak Pravidla pro přátelský prostor, tak Kodex chování pro technické prostory Wikimedia. Zoom nepodléhá Zásadám ochrany osobních údajů WMF.

Těšíme se, že se uvidíme! SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 00:54, 24. jún 2022 (UTC)

Workshop o písaní LGBTIQ+ biografiíUpraviť

Dávam do pozornosti workshop o písaní LGBTIQ+ biografií, koná sa online 28. júna, prihlášky a viac info na linku.--Jetam2 (diskusia) 19:43, 22. jún 2022 (UTC)