Mira (hviezda): Rozdiel medzi revíziami

Smazaný obsah Přidaný obsah
Adrian (diskusia | príspevky)
preklad z cs
Adrian (diskusia | príspevky)
d dokončenie prekladu
Riadok 14:
==Objav==
 
Mira bylabola objevenaobjavená, neboalebo alespoňaspoň poprvépo zaznamenánaprvýkrát zaznamenaná, po řadě pozorovánípozorovaniach astronomaastronóma [[David Fabricius|Davida Fabricia]], kteráktoré začalazačali [[3. srpnaaugust]] rokua [[1596]]. ProPre sledovánísledovanie planetyplanéty [[Merkur (planeta)|MerkurMerkúr]] potřebovalpotreboval referenčníreferenčnú hvězduhviezdu prona zjišťovánízisťovanie jeho polohy. Vybral si do tej doby nezaznamenanounezaznamenanú hvězdyhvezdu třetítretej magnitudymagnitúdy, kteráktorá sesa nacházelanachádzala opodálv jeho blízkosti. [[21. srpnaaugust]]a ale hvězdahviezda nečekaněnečakane zvýšila svousvoju jasnostjasnosť o celoucelú jednu magnitudumagnitúdu, aby měhempočas říjnaoktóbra zmizelazmizla z jeho dalekohleduďalekohľadu. Fabricius si myslel, že to bylabola jeniba nova, ale překvapivěprekvapivo jiju [[16. únorfebruár]]a [[1609]] opětopäť spatřiluvidel.
 
PozdějiNeskôr [[Johann Holwarda]] určil jejíjej perioduperiódu na 11 měsícůmesiacov. JménoMeno jijej dal pak [[Johannes Hevelius]], kterýktorý jiju pozoroval vev stejnérovnakom doběčase. JménoMeno sesa objveviloobjavilo v jeho práci ''Historiola Mirae Stellae'' z roku [[1662]]. ''Mira'' znamená po latinsky ''nádherná'', ''udivujícíudivujúca'' neboalebo ''výjimečnávýnimočná''. ProPre toto pojmenovánípomenovanie sesa rozhodlrozhodol protopreto, že sesa chovala zcelacelkom jinakinak nežako ostatníostatné známéznáme hvězdyhviezdy na oblozeoblohe. [[Ismail Bouillaud]] potom zpřesnilspresnil jejíjej perioduperiódu na 333 dnůdní. TatoTáto hodnota sesa lišílíši jeniba o jeden dendeň od dnes uváděnýchuvádzaných 332 dnůdní. Je přitompritom známoznáme, že Mira svousvoju perioduperiódu troškutrocha měnímení.
 
SpekulujeŠpekuluje sesa, jestliči Fabricius Miru skutečněskutočne pozoroval jakoako prvníprvý. Z příkladupríkladu hvězdyhviezdy [[Algol]]u, upri kteréhoktorej sesa sz jistotouistotou potvrdila jeho proměnostpremennosť až roku [[1667]], sesausuzovatusudzovať, že Miru pozorovali lidéľudia již tisíciletítisícročia. V jednom zezo svýchsvojich spisůspisov sesa o podobnépodobnej hvězděhviezde zmiňujezmieňuje už [[Hipparchos]], nicméněaj keď v [[Ptolemaios|PtolemaiovyPtolemaiových]] katalogykatalógoch alenie hvězdyje nezmiňujíspomenutá ani jakoako normálnínormálna hvězduhviezda. V čínskýchčínskych a korejskýchkórejských archívemarchívoch můžememôžeme takétiež naléztnájsť jejíjej pozorovánípozorovania, z letrokov [[134 př. n.pred lKr.]], [[1070]] a [[1596]], tedyteda z téžerovnakej doby, kdykeď jiju pozoroval iaj Fabricius. STýmito těmito záznamyzáznamami si ale nemůžemenemôžeme býtbyť jistíistí, protožepretože tatotieto pozorovánípozorovania bylaboli díkyvďaka tomu, že sesa běžněhviezdy hvězdyumiestňovali umísťovaly jeniba do [[čínskéčínske souhvězdísúhvezdia|čínskych čínských souhvězdísúhvezdí]], značněveľmi nepřesnánepresné.
 
[[Kategória:Premenné hviezdy]]