Diskusia:Lubomír Emil Havlík

Pridať diskusiu
Na tejto stránke nie sú žiadne diskusie.

Dobrý den! Prosím o odpověď na dotaz, proč máte u pana profesora Lubomíra E. Havlíka napsáno: český (často a nesprávne písané moravský), když to je naopak. Byl moravský historik, často nesprávně psaný jako český. Pana profesora jsem znal osobně a zakládal si na tom, že je moravský historik, stejně jako kolega Jiří Pernes: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Pernes O tom, že to byl moravský historik, svědčí i název článku z výčtu literatury v pořadí jako třetí na: http://www.knihovnazn.cz/index.php?Itemid=212&id=1505&option=com_content&task=view kde je psáno: ŠŤASTNÝ,Vladislav. Zemřel moravský historik Lubomír E. Havlík. In: Časopis matice moravské. Roč.119, s.1, (2000), s.340-343. Byl členem a 1. mistrem Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana http://www.eqmoraviae.cz/ což je společenství mužů a žen vyznávajících zásady křesťanské morálky, kteří svým dosavadním životem, činností a postoji přesvědčili a slibem potvrdili, že budou upevňovat, rozvíjet a chránit tradice moravského národa, což obsahují i stanova v 1. bodě: http://www.eqmoraviae.cz/obsah/stanovy Nezneužívejte, prosím, situace, že se pan profesor již nemůže bránit sám, a v rámci objektivity opravte nesprávný údaj tak, aby odpovídal skutečnosti. Domnívám se, že nezkreslování údajů je i v zájmu wikipedie. Předem děkuji. Mgr. Jindřich Žaludek, Zlín

Už nemáme. Lepšie sa pozrite. Bronto 20:13, 16. február 2011 (UTC)

O.K., už to vidím. Děkuji aspoň za šalamounské vyřešení. Bylo ale poněkud nelogické uvádět profesora Havlíka jako českého historika. Bylo to stejné, jako by někdo napsal o moravském církevním reformátorovi mistru Janu Husovi. Ale on byl nejen z Moravy, on byl i moravský historik, neboť byl moravské národnosti a Moravu bral ve svých pracech jako subjekt historie, nikoliv jako přívažek nějakého většího celku. Obdobně jako vy berete Slovensko jako subjekt historie, nikoliv jako přívažek Velkomoravské říše, Uherska nebo Československa. Dodatek: Pro snazší pochopení: Rovněž přiznávám, že Milan Rastislav Štefánik byl slovenský, nikoliv uherský vědec a astronom či český politik.

Nechápu, proč píšete o moravském historikovi Havlíkovi, že byl českým historikem. Byl to historik z Moravy, moravské národnosti, specialista na dějiny Moravy, člen Moravského národního kongresu a Řádu moravských rytířů sv. Rostislava a sv. Kolumbana. Přívlastek moravský je naprosto vystihující, upřesňující a není v žádném případě nesprávný, což u přívlastku český nelze říci. Domníval jsem se, že wikipedii jde o pokud možno co nejpřesnější informace. Mgr. J. Žaludek

Promiňte mi mou zvědavost, ale všiml jsem si, že jste odstranili upřesňující přívlastek moravský. nechali jste tam pouze historik. To sice není nesprávně, ale je to příliš všeobecné. Je snad přívlastek moravský zakázaný nebo nějakým jiným způsobem na černé listině? Přívlastek moravský je přívlastkem zevšeobecňujícím, má vztah k něčemu, co se týká Moravy. Morava zůstává subjektem historie, přívlastek moravský, pokud je mi známo, není zakázán. Aspoň města Moravský Krumlov, Moravská Třebová, Moravské Budějovice, Nové Město na Moravě, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj atd., jsou názvy legální.

Pozri náš záver TU. Doriešte si to najskôr významovo a zdrojovo u vás, v súčasnej podobe je to pre nás dostatočné. --Rádiológ 21:08, 23. marec 2011 (UTC)
Späť na stránku „Lubomír Emil Havlík“.