Európska konferenčná liga UEFA 2023/2024

3. sezóna Európskej konferenčnej ligy

Európska konferenčná liga UEFA 2023/2024 je 3. sezóna Európskej konferenčnej ligy UEFA, medzinárodnej futbalovej súťaže, ktorej sa zúčastňujú tímy z členských asociácií UEFA. Kvalifikácia sa konala od 12. júla do 31. augusta 2023 a od 21. septembra 2023 do 29. mája 2024 prebieha hlavná časť.

Európska konferenčná liga UEFA
Sezóna 2023/2024
Začiatok sezónyKvalifikácia:
12. júl – 31. august 2023
Finálna časť:
21. september 2023 – 29. máj 2024
Podrobnosti sezóny
Počet mužstievFinálna časť: 32 + 8
Celkovo: 135 + 43

Víťazný tím Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024 sa automaticky kvalifikuje do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2024/2025, pokiaľ sa zo svojej ligovej súťaže nekvalifikuje do skupinovej fázy Ligy majstrov UEFA 2024/2025.

Finále sa odohrá 29. mája 2024 na štadióne Agia Sophia v Aténach, hlavnom meste Grécka.[1]

Tento ročník je poslednou sezónou so súčasným formátom 32 tímov zúčastňujúcich sa skupinovej fázy po tom, čo UEFA oznámila, že pre nasledujúce sezóny bude predstavený úplne nový formát.[2]

Priradenie asociačných tímov upraviť

Celkom 178 tímov z 54 z celkových 55 členských krajín UEFA sa zúčastní Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024. Jedinou výnimkou je Rusko, ktorého tímy UEFA vylúčila zo súťaží. Krajiny získali účastnícke miesta podľa koeficientov UEFA:

  • Asociácie na 1. – 5. mieste dostali jedno miesto.
  • Asociácie na 6. – 16. mieste (s výnimkou Ruska) a na 51. – 55. mieste dostali dve miesta.
  • Asociácie na 17. – 50. mieste dostali tri miesta s výnimkou Lichtenštajnska, ktoré dostalo len jedno miesto pre víťaza domáceho pohára.
  • Ďalej sa Európskej konferenčnej ligy zúčastňuje 18 tímov vyradených v predkolách Ligy majstrov a 25 tímov vyradených z Európskej ligy.

Rebríček UEFA upraviť

Účastnícke miesta pre Európsku konferenčnú ligu UEFA 2023/2024 sú rozdelené podľa koeficientu UEFA z roku 2022, do ktorého sú započítané výsledky klubov danej krajiny v európskych pohárových súťažiach od sezóny 2017/2018 do sezóny 2021/2022 vrátane.[3]

# Asociácia Koef. Tímy
1   Anglicko 106,641 1
2   Španielsko 96,141
3   Taliansko 76,902
4   Nemecko 75,213
5   Francúzsko 60,081
6   Portugalsko 53,382 2
7   Holandsko 49,300
8   Rakúsko 38,850
9   Škótsko 36,900
10   Rusko 34,482 0[i 1]
11   Srbsko 33,375 2
12   Ukrajina 31,800
13   Belgicko 30,600
14   Švajčiarsko 29,675
15   Grécko 28,200
16   Česko 27,800
17   Nórsko 27,250 3
18   Dánsko 27,175
19   Chorvátsko 27,150
# Asociácia Koef. Tímy
20   Turecko 27,100 3
21   Cyprus 26,375
22   Izrael 24,375
23   Švédsko 22,875
24   Bulharsko 19,500
25   Rumunsko 17,150
26   Azerbajdžan 17,000
27   Maďarsko 16,375
28   Poľsko 15,875
29   Kazachstan 15,750
30   Slovensko 15,625
31   Slovinsko 15,000
32   Bielorusko 12,500
33   Moldavsko 11,250
34   Litva 10,000
35   Bosna a Hercegovina 9,125
36   Fínsko 8,875
37   Luxembursko 8,750
38   Lotyšsko 8,625
# Asociácia Koef. Tímy
39   Kosovo 8,166 3
40   Írsko 8,125
41   Arménsko 8,125
42   Severné Írsko 8,083
43   Albánsko 8,000
44   Faerské ostrovy 7,250
45   Estónsko 7,041
46   Malta 7,000
47   Gruzínsko 7,000
48   Severné Macedónsko 7,000
49   Lichtenštajnsko 6,500 0[i 2]
50   Wales 5,500 3
51   Gibraltár 5,416 2
52   Island 5,375
53   Čierna Hora 4,875
54   Andorra 4,665
55   San Marino 1,332

Rozdelenie tímov upraviť

Nasledujúca tabuľka znázorňuje rozdelenie tímov do kvalifikačných kôl a skupinovej fázy.[4]

Tímy vstupujúce do tohto kola Tímy postupujúce z predchádzajúceho kola Tímy presunuté z Ligy majstrov alebo Európskej ligy
1. predkolo

(62 tímov)

16 víťazov pohárov z asociácií na 40. – 55. mieste

25 tímov z 2. miesta asociácií na 30. – 55. mieste (okrem Lichtenštajnska)

21 tímov z 3. miesta asociácií na 29. – 50. mieste (okrem Lichtenštajnska)

2. predkolo majstrovská časť

(16 tímov)

3 vyradené tímy z predkvalifikačného kola Ligy majstrov

13 vyradených tímov z 1. predkola Ligy majstrov

nemajstrovská časť

(90 tímov)

20 víťazov pohárov z asociácií na 20. – 39. mieste

14 tímov z 2. miesta asociácií na 16. – 29. mieste

16 tímov z 3. miesta asociácií na 13. – 28. mieste

8 tímov z 4. miesta asociácií na 7. – 15. mieste (okrem Ruska)

1 tím z 5. miesta asociácie na 6. mieste

31 víťazov z 1. predkola
3. predkolo majstrovská časť

(10 tímov)

8 víťazov z 2. predkola MČ 2 tím vyradený z 1. predkola Ligy majstrov
nemajstrovská časť

(54 tímov)

3 víťazi pohárov z asociácií na 17. – 19. mieste

5 tímov z 3. miesta z asociácií na 7. – 12. mieste (okrem Ruska)

1 tím zo 4. miesta asociácie na 6. mieste

45 víťazov z 2. predkola NČ
4. predkolo majstrovská časť

(10 tímov)

5 víťazov z 3. predkola MČ 5 tímov vyradených z 3. predkola MČ Európskej ligy
nemajstrovská časť

(34 tímov)

1 tím z 5. miesta asociácie na 5. mieste

4 tímy zo 6. miest asociácií na 1. – 4. mieste


27 víťazov z 3. predkola NČ 2 tímy vyradené z 3. predkola NČ Európskej ligy
skupinová fáza

(32 tímov)

5 víťazov z 4. predkola MČ

17 víťazov z 4. predkola NČ

10 tímov vyradených zo 4. predkola EL
predkolo play-off

(16 tímov)

8 tímov z 2. miest základných skupín 8 tímov z 3. miest základných skupín EL
vyraďovacia fáza

(16 tímov)

8 víťazov predkola play-off

8 víťazov základných skupín

Vylúčenie tímov z Ruska zo súťaží UEFA malo za následok nasledujúce úpravy:[5]

  • Víťaz pohára asociácie na 16. mieste (Česko) vstúpil do 3. predkola Európskej ligy, namiesto do 2. predkola Európskej konferenčnej ligy.
  • Víťazi pohára asociácií na 17. – 19. mieste (Nórsko, Dánsko, Chorvátsko) vstúpili priamo do 3. predkola, namiesto do 2. predkola Európskej konferenčnej ligy.
  • Víťazi pohára asociácií na 30. – 39. mieste (Slovensko, Slovinsko, Bielorusko, Moldavsko, Litva, Bosna a Hercegovina, Fínsko, Luxembursko, Lotyšsko, Kosovo) vstúpili priamo do 2. predkola, namiesto do 1. predkola Európskej konferenčnej ligy.

Tímy upraviť

V nasledujúcej tabuľke sú zoradené tímy podľa štartovacej pozície, v ktorej vstúpili do Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024.[6] V zátvorkách je spôsob kvalifikácie:

Popisky v zátvorkách ukazujú z akej pozície sa tím kvalifikoval:

  • 2., 3., 4., atď.: Umiestnenie v lige
    • POE: Víťaz ligového play-off o EKL
  • VP: Víťaz domáceho pohára
  • LP: Víťaz ligového pohára
  • LM: Vstup z Ligy majstrov
    • P1: Porazení z 1. predkola
    • P0: Porazení z 0. predkola
  • EL: Vstup z Európskej ligy
    • 3S: 3. miesto v základnej skupine
    • P4: Porazení zo 4. predkola
    • P3: Porazení z 3. predkola
  • MČ: majstrovská časť
  • NČ: nemajstrovská časť
Európska konferenčná liga UEFA 2023/2024
Vstup Tímy
Predkolo play-off   Olympiakos (EL 3S)   Ajax (EL 3S)   Real Betis (EL 3S)   Sturm Graz (EL 3S)
  Union Saint-Gilloise (EL 3S)   Maccabi Haifa (EL 3S)   Servette (EL 3S)   Molde (EL 3S)
Základná skupina   Dinamo Záhreb (EL P4)   Ľubľana (EL P4)   Ludogorec (EL P4)   Zorya Luhansk (EL P4)
  Slovan Bratislava (EL P4)   (EL P4)   Čukarički (EL P4)   Zrinjski Mostar (EL P4)
  Lugano (EL P4)   Aberdeen (EL P4)
4. predkolo Majstrovská časť   Astana (EL P3-MČ)   BATE Borisov (EL P3-MČ)   Žalgiris (EL P3-MČ)   HJK (EL P3-MČ)
  Breiðablik (EL P3-MČ)
Nemajstrovská časť   Aston Villa (7.)   Osasuna (8.)   Fiorentina (8.)   Frankfurt (7.)
  Lille (5.)   Dnipro-1 (EL P3-NČ)   Genk (EL P3-NČ)
3. predkolo Majstrovská časť   Lincoln Red Imps (LM P1)   Flora Tallinn (LM P1)
Nemajstrovská časť   Arouca (5.)   AZ Alkmaar (4.)   Rapid Wien (4.)   Heart of Midlothian (4.)
  Partizan (4.)   Dynamo Kyjev (4.)   Brann (VP)   Nordsjælland (2.)
  Hajduk Split (VP)
2. predkolo Majstrovská časť   Larne (LM P1)   Ballkani (LM P1)   Hesperange (LM P1)   Ferencváros (LM P1)
  Dinamo Tbilisi (LM P1)   Valmiera (LM P1)   Shamrock Rovers (LM P1)   Urartu (LM P1)
  The New Saints (LM P1)   Partizani (LM P1)   Farul (LM P1)   Ħamrun Spartans (LM P1)
  Struga (LM P1)   Budućnost (LM P0)   Atlètic Club d'Escaldes (LM P0)   Tre Penne (LM P0)
Nemajstrovská časť   Guimarães (6.)   Twente (POE)   Austria Wien (POE)   Hibernian (5.)
  Vojvodina (5.)   Vorskla Poltava (5.)   Club Brugge (4.)   Gent (5.)
  Luzern (4.)   Basel (5.)   PAOK (4.)   Aris (5.)
  Viktoria Plzeň (3.)   Bohemians (4.)   Bodø/Glimt (2.)   Rosenborg (3.)
  Aarhus (3.)   Midtjylland (POE)   Osijek (3.)   Rijeka (4.)
  Fenerbahçe (VP)   Beşiktaş (3.)   Adana Demirspor (4.)   Omonia (VP)
  APOEL (2.)   AEK Larnaca (3.)   Beitar Jerusalem (VP)   Hapoel Be'er Sheva (2.)
  Maccabi Tel Aviv (3.)   Djurgårdens (2.)   Hammarby (3.)   Kalmar (4.)
  CSKA Sofia (2.)   CSKA 1948 (3.)   Levski Sofia (POE)   Sepsi Sfântu Gheorghe (VP)
  FCSB (2.)   CFR Cluj (POE)   Gabala (VP)   Sabah (2.)
  Neftçi Baku (3.)   Zalaegerszeg (VP)   Kecskemét (2.)   Debrecen (3.)
  Legia (VP)   Lech Poznań (3.)   Pogoń Szczecin (4.)   Ordabasy (VP)
  Aktobe (2.)   Spartak Trnava (VP)   Celje (2.)   Torpedo Zhodino (VP)
  Petroclub Hîncești (2.)   Kauno Žalgiris (2.)   Borac Banja Luka (2.)   KuPS (VP)
  Differdange 03 (VP)   Auda (VP)   Drita (2.)
1. predkolo   Tobol (3.)   DAC 1904 (2.)   Žilina (POE)   Maribor (3.)
  Domžale (4.)   Dinamo Minsk (4.)   Neman Grodno (9.)   Zimbru Chișinău (3.)
  Milsami Orhei (4.)   Panevėžys (3.)   Hegelmann (4.)   Željezničar (3.)
  Sarajevo (4.)   Honka (3.)   Haka (4.)   Progrès Niederkorn (2.)
  F91 Dudelange (3.)   Riga (2.)   RFS (3.)   Gjilani (3.)
  Dukagjini (4.)   Derry City (VP)   Dundalk (3.)   St Patrick's Athletic (4.)
  Pyunik (2.)   Ararat-Armenia (3.)   Alashkert (4.)   Crusaders (VP)
  Linfield (2.)   Glentoran (POE)   Egnatia (VP)   Tirana (2.)
  Vllaznia (4.)   Víkingur (2.)   HB Tórshavn (3.)   B36 Tórshavn (4.)
  Narva Trans (VP)   Levadia Tallinn (2.)   Paide (3.)   Birkirkara (VP)
  Gżira United (3.)   Balzan (4.)   Torpedo Kutaisi (VP)   Dinamo Batumi (2.)
  Dila Gori (3.)   Makedonija GP (VP)   Shkupi (2.)   Shkëndija (3.)
  Vaduz (VP)   Connah's Quay (2.)   Penybont (3.)   Haverfordwest (POE)
  Bruno's Magpies (VP)   Europa FC (2.)   Víkingur Reykjavík (VP)   KA (2.)
  Sutjeska Nikšić (VP)   Arsenal Tivat (3.)   Inter Club d'Escaldes (VP)   Santa Coloma (3.)
  Cosmos (2.)   La Fiorita (3.)

Termíny upraviť

Termíny pre odohranie jednotlivých kôl a ich žrebovanie sú uvedené nižšie.[7]

Fáza Kolo Dátum žrebovania Prvé zápasy Druhé zápasy
Kvalifikácia 1. predkolo 20. jún 2023 13. júl 2023 20. júl 2023
2. predkolo 21. jún 2023 27. júl 2023 3. august 2023
3. predkolo 24. júl 2023 10. august 2023 17. august 2023
4. predkolo 7. august 2023 24. august 2023 31. august 2023
Skupinová fáza 1. kolo 1. september 2023 21. september 2023
2. kolo 5. október 2023
3. kolo 26. október 2023
4. kolo 9. november 2023
5. kolo 30. november 2023
6. kolo 14. december 2023
Vyraďovacia fáza Predkolo playoff 18. december 2023 15. február 2024 22. február 2024
Osemfinále 23. február 2024 7. marec 2024 14. marec 2024
Štvrťfinále 15. marec 2024 11. apríl 2024 28. apríl 2024
Semifinále 2. máj 2024 9. máj 2024
Finále 29. máj 2024

Kvalifikácia upraviť

1. predkolo upraviť

Do 1. predkola sa kvalifikovalo 16 víťazov pohárov z asociácií na 40. – 55. mieste, 25 tímov z 2. miesta asociácií na 30. – 55. mieste a 21 tímov z 3. miesta asociácií na 29. – 50. mieste (okrem Lichtenštajnska) rebríčka členských krajín UEFA z roku 2022. Tímy sa rozdelili na nasadené a nenasadené na základe ich klubových koeficientov UEFA z roku 2023.[8][9]

Nasadené tímy
Tím Koeficient
  F91 Dudelange 10,000
  Riga 10,000
  Maribor 9,500
  Shkëndija 9,500
  Linfield 8,500
  Vaduz 8,500
  DAC Dunajská Streda 8,500
  Dundalk 8,500
  Pyunik 8,000
  Alashkert 8,000
  Sutjeska Nikšić 7,500
  Shkupi 7,000
  Sarajevo 7,000
  RFS 6,500
  Tobol 6,500
  B36 Tórshavn 6,500
  Ararat-Armenia 6,500
  Gżira United 6,000
  Levadia Tallinn 6,000
  Dinamo Minsk 5,500
  Connah's Quay 5,500
  Milsami Orhei 5,000
  La Fiorita 5,000
  HB Tórshavn 5,000
  Europa FC 5,000
  Domžale 5,000
  Santa Coloma 5,000
  Progrès Niederkorn 5,000
  Dinamo Batumi 4,500
  Inter Club d'Escaldes 4,500
  Crusaders 4,500
Nenasadené tímy
Tím Koeficient
  Paide 4,000
  Tirana 4,000
  Žilina 3,950
  Torpedo Kutaisi 3,500
  Víkingur Reykjavík 3,000
  St Patrick's Athletic 3,000
  Vllaznia 3,000
  Víkingur 3,000
  Derry City 3,000
  Makedonija GP 2,500
  Panevėžys 2,500
  Honka 2,500
  Željezničar 2,500
  Balzan 2,500
  Zimbru Chișinău 2,450
  Gjilani 2,208
  Dukagjini 2,208
  Haka 2,050
  Dila Gori 2,000
  Birkirkara 2,000
  Glentoran 2,000
  Narva Trans 2,000
  Hegelmann 2,000
  Neman Grodno 1,975
  KA 1,450
  Egnatia 1,250
  Penybont 1,233
  Haverfordwest 1,233
  Bruno's Magpies 1,158
  Arsenal Tivat 0,950
  Cosmos 0,399

Zápasy 1. predkola boli vyžrebované 20. júna 2023.[10] Prvé zápasy sa odohrali 12. a 13. júla, odvety 18. a 20. júla 2023.

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Sutjeska Nikšić   2 : 1   Cosmos 1 : 0 1 : 1
Domžale   4 : 5   Balzan 1 : 4 3 : 1 (pp)
Vaduz   2 : 3   Neman Grodno 1 : 2 1 : 1
Ararat-Armenia   5 : 5 (4:2 pen.)   Egnatia 1 : 1 4 : 4 (pp)
Torpedo Kutaisi   3 : 3 (4:2 pen.)   Sarajevo 2 : 2 1 : 1 (pp)
Alashkert   7 : 2   Arsenal Tivat 1 : 1 6 : 1
Željezničar   4 : 3   Dinamo Minsk 2 : 2 2 : 1
La Fiorita   1 : 2   Zimbru Chișinău 1 : 1 0 : 1
Maribor   3 : 2   Birkirkara 1 : 1 2 : 1
Tirana   3 : 2   Dinamo Batumi 1 : 1 2 : 1
Bruno's Magpies   1 : 3   Dundalk 0 : 0 1 : 3
Inter Club d'Escaldes   3 : 2   Víkingur 2 : 1 1 : 1
Progrès Niederkorn   4 : 2   Gjilani 2 : 2 2 : 0
Linfield   3 : 2   Vllaznia 3 : 1 0 : 1
KA   4 : 0   Connah's Quay 2 : 0 2 : 0
Shkëndija   1 : 1 (2:3 pen.)   Haverfordwest 1 : 0 0 : 1 (pp)
Haka   2 : 3   Crusaders 2 : 2 0 : 1
HB Tórshavn   0 : 1   Derry City 0 : 0 0 : 1
Riga   2 : 1   Víkingur Reykjavík 2 : 0 0 : 1
Žilina   4 : 2   Levadia Tallinn 2 : 1 2 : 1
Pyunik   5 : 0   Narva Trans 2 : 0 3 : 0
Panevėžys   3 : 2   Milsami Orhei 2 : 2 1 : 0
Tobol   2 : 1   Honka 2 : 1 0 : 0
DAC 1904   2 : 3   Dila Gori 2 : 1 0 : 2
Makedonija GP   1 : 5   RFS 0 : 1 1 : 4
Dukagjini   5 : 3   Europa FC 2 : 1 3 : 2
Penybont   1 : 3   Santa Coloma 1 : 1 0 : 2 (pp)
Hegelmann   0 : 5   Shkupi 0 : 5 0 : 0
F91 Dudelange   5 : 3   St Patrick's Athletic 2 : 1 3 : 2
B36 Tórshavn   2 : 0   Paide 0 : 0 2 : 0 (pp)
Gżira United   3 : 3 (14:13 pen.)   Glentoran 2 : 2 1 : 1 (pp)

2. predkolo upraviť

Zápasy 2. predkola boli vyžrebované 21. júna 2023.[11] Prvé zápasy sa odohrali 25., 26. a 27. júla, druhé zápasy 1., 2. a 3. augusta 2023.[12] V majstrovskej časti mali dva tímy voľný žreb do 3. predkola, pretože z predkôl Ligy majstrov boli do predkôl Európskej konferenčnej ligy presunuté o 2 tímy menej.

Majstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Lincoln   voľný žreb
Flora   voľný žreb
Tre Penne   0 : 10   Valmiera 0 : 3 0 : 7
Ferencváros   6 : 0   Shamrock 4 : 0 2 : 0
TNS   3 : 4   Hesperange 1 : 1 2 : 3
Atlètic Club d'Escaldes   1 : 5   Partizani 0 : 1 1 : 4
Ħamrun   3 : 1   Dinamo Tbilisi 2 : 1 1 : 0
Farul   6 : 4   Urartu 3 : 2 3 : 2
Struga   5 : 3   Budućnost 1 : 0 4 : 3
Ballkani   7 : 1   Larne 3 : 0 4 : 1

Nemajstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Dukagjini   1 : 7   Rijeka 0 : 1 1 : 6
Gżira United   3 : 2   Dudelange 2 : 0 1 : 2
Djurgårdens   2 : 3   Luzern 1 : 2 1 : 1
Celje   4 : 4 (4:2 pen.)   Guimarães 3 : 4 1 : 0 (pp)
Sutjeska   2 : 3   Santa Coloma 2 : 0 0 : 3 (pp)
Hapoel Be'er Sheva   2 : 1   Panevėžys 1 : 0 1 : 1
Vorskla Poltava   3 : 4   Dila Gori 2 : 1 1 : 3
CFR Cluj   2 : 3   Adana Demirspor 1 : 1 1 : 2
Ordabasy   4 : 5   Legia 2 : 2 2 : 3
RFS   1 : 4   Sabah 0 : 2 1 : 2
Beşiktaş   5 : 1   Tirana 3 : 1 2 : 0
Željezničar   2 : 4   Neftçi Baku 2 : 2 0 : 2
APOEL   4 : 2   Vojvodina 2 : 1 2 : 1
CSKA 1948   2 : 4   FCSB 0 : 1 2 : 3
Alashkert   2 : 2 (2:4 pen.)   Debrecen 0 : 1 2 : 1 (pp)
Lech Poznań   5 : 2   Kauno Žalgiris 3 : 1 2 : 1
Kalmar   2 : 4   Pyunik 1 : 2 1 : 2
Bodø/Glimt   7 : 2   Bohemians 3 : 0 4 : 2
Auda   2 : 5   Spartak Trnava 1 : 1 1 : 4
Osijek   3 : 1   Zalaegerszeg 1 : 0 2 : 1
Twente   2 : 1   Hammarby 1 : 0 1 : 1 (pp)
KA   5 : 3   Dundalk 3 : 1 2 : 2
Club Brugge   3 : 1   Aarhus 3 : 0 0 : 1
Crusaders   4 : 5   Rosenborg 2 : 2 2 : 3 (pp)
Inter Club d'Escaldes   3 : 7   Hibernian 2 : 1 1 : 6
Viktoria Plzeň   2 : 1   Drita 0 : 0 2 : 1
B36 Tórshavn   3 : 2   Haverfordwest 2 : 1 1 : 1 (pp)
Basel   3 : 4   Tobol 1 : 3 2 : 1
Differdange 03   4 : 5   Maribor 1 : 1 3 : 4 (pp)
Austria Wien   3 : 1   Borac Banja Luka 1 : 0 2 : 1
CSKA Sofia   0 : 6   Sepsi 0 : 2 0 : 4
Ararat-Armenia   1 : 2   Aris 1 : 1 0 : 1
Maccabi Tel Aviv   5 : 0   Petroclub Hîncești 3 : 0 2 : 0
Torpedo Zhodino   3 : 4   AEK Larnaca 2 : 3 1 : 1
Torpedo Kutaisi   3 : 5   Aktobe 1 : 4 2 : 1
Midtjylland   3 : 2   Progrès Niederkorn 2 : 0 1 : 2 (pp)
Derry City   5 : 4   KuPS 2 : 1 3 : 3
Gent   10 : 3   Žilina 5 : 1 5 : 2
Kecskemét   3 : 4   Riga 2 : 1 1 : 3 (pp)
Linfield   4 : 8   Pogoń Szczecin 2 : 5 2 : 3
PAOK   4 : 1   Beitar Jerusalem 0 : 0 4 : 1
Neman Grodno   2 : 0   Balzan 2 : 0 0 : 0
Fenerbahçe   9 : 0   Zimbru Chișinău 5 : 0 4 : 0
Gabala   3 : 7   Omonia 2 : 3 1 : 4
Shkupi   0 : 3   Levski Sofia 0 : 2 0 : 1

3. predkolo upraviť

Zápasy 3. predkola boli vyžrebované 24. júla 2023.[13] Prvé zápasy sa odohrali 9. a 10. augusta, druhé zápasy 16. a 17. augusta 2023.

Majstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Ħamrun   2 : 8   Ferencváros 1 : 6 1 : 2
Farul   5 : 0   Flora 3 : 0 2 : 0
Valmiera   1 : 3   Partizani 1 : 2 0 : 1
Ballkani   5 : 1   Lincoln 2 : 0 3 : 1
Struga   4 : 3   Hesperange 3 : 1 1 : 2

Nemajstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
AEK Larnaca   1 : 2   Maccabi Tel Aviv 1 : 1 0 : 1
Sabah   2 : 2 (4:5 pen.)   Partizan 2 : 0 0 : 2 (pp)
Sepsi   2 : 1   Aktobe 1 : 1 1 : 0
Rapid Wien   5 : 0   Debrecen 0 : 0 5 : 0
Hajduk Split   0 : 3   PAOK 0 : 0 0 : 3
Santa Coloma   0 : 3   AZ Alkmaar 0 : 1 0 : 2
Celje   5 : 1   Neman Grodno 1 : 0 4 : 1
Neftçi Baku   2 : 5   Beşiktaş 1 : 3 1 : 2
Omonia   2 : 5   Midtjylland 1 : 0 1 : 5
Aris   2 : 2 (5:6 pen.)   Dynamo Kyjev 1 : 0 1 : 2 (pp)
Legia   6 : 5   Austria Wien 1 : 2 5 : 3
Hapoel Be'er Sheva   1 : 2   Levski Sofia 0 : 0 1 : 2
Hibernian   5 : 3   Luzern 3 : 1 2 : 2
Viktoria Plzeň   6 : 0   Gżira United 4 : 0 2 : 0
Arouca   3 : 4   Brann 2 : 1 1 : 3
Gent   6 : 2   Pogoń Szczecin 5 : 0 1 : 2
Adana Demirspor   7 : 4   Osijek 5 : 1 2 : 3
B36 Tórshavn   1 : 5   Rijeka 1 : 3 0 : 2
Twente   5 : 0   Riga 2 : 0 3 : 0
Rosenborg   3 : 4   Heart of Midlothian 2 : 1 1 : 3
Fenerbahçe   6 : 1   Maribor 3 : 1 3 : 0
Club Brugge   10 : 2   KA 5 : 1 5 : 1
Dila Gori   0 : 3   APOEL 0 : 2 0 : 1
Lech Poznań   3 : 4   Spartak Trnava 2 : 1 1 : 3
FCSB   0 : 2   Nordsjælland 0 : 0 0 : 2
Tobol   1 : 1 (6:5 pen.)   Derry City 1 : 0 0 : 1 (pp)
Bodø/Glimt   6 : 0   Pyunik 3 : 0 3 : 0

4. predkolo upraviť

Zápasy 4. predkola boli vyžrebované 7. augusta 2023.[14] Prvé zápasy sa odohrali 23. a 24. augusta, druhé zápasy 31. augusta 2023.

Majstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Ballkani   4 : 2   BATE 4 : 1 0 : 1
Žalgiris   0 : 7   Ferencváros 0 : 4 0 : 3
Struga   0 : 2   Breiðablik 0 : 1 0 : 1
Farul   2 : 3   HJK 2 : 1 0 : 2
Astana   2 : 1   Partizani 1 : 0 1 : 1

Nemajstrovská časť upraviť

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Levski   1 : 3   Eintracht Frankfurt 1 : 1 0 : 2
Gent   4 : 1   APOEL 2 : 0 2 : 1
Spartak Trnava   3 : 2   Dnipro-1 1 : 1 2 : 1 (pp)
Sepsi   4 : 5   Bodø/Glimt 2 : 2 2 : 3 (pp)
Tobol   1 : 5   Plzeň 1 : 2 0 : 3
Hibernian   0 : 8   Aston Villa 0 : 5 0 : 3
Midtjylland   4 : 4 (5:6 pen.)   Legia 3 : 3 1 : 1 (pp)
Lille   3 : 2   Rijeka 2 : 1 1 : 1 (pp)
Genk   2 : 2 (5:4 pen.)   Adana Demirspor 2 : 1 0 : 1 (pp)
Fenerbahçe   6 : 1   Twente 5 : 1 1 : 0
Dynamo Kyjev   2 : 4   Beşiktaş 2 : 3 0 : 1
AZ Alkmaar   4 : 4 (6:5 pen.)   Brann 1 : 1 3 : 3 (pp)
Rapid Wien   1 : 2   Fiorentina 1 : 0 0 : 2
Heart of Midlothian   1 : 6   PAOK 1 : 2 0 : 4
Nordsjælland   6 : 0   Partizan 5 : 0 1 : 0
Osasuna   3 : 4   Club Brugge 1 : 2 2 : 2
Maccabi Tel Aviv   5 : 2   Celje 4 : 1 1 : 1

Skupinová fáza upraviť

Európska konferenčná liga UEFA 2023/2024 - lokácia tímov v skupinovej fáze.
  Hnedá: Skupina A;   Červená: Skupina B;   Oranžová: Skupina C;   Žltá: Skupina D;
  Zelená: Skupina E;   Modrá: Skupina F;   Fialová: Skupina G;   Ružová: Skupina H.

Skupinovú fázu Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024 tvorilo 32 tímov: 5 víťazov zo 4. predkola majstrovskej časti, 17 víťazov zo 4. predkola nemajstrovskej časti a 10 tímov vyradených zo 4. predkola Európskej ligy. Žreb skupinovej fázy sa uskutočnil 1. septembra 2023.

32 tímov bolo rozdelených do 8 skupín po 4, pričom v jednej skupine nemohlo byť viac klubov z rovnakej krajiny. Pre účely žrebovania boli tímy rozdelené do 4 výkonnostných košov podľa koeficientu UEFA z roku 2023, do ktorého boli započítané výsledky klubov v európskych pohárových súťažiach od sezóny 2018/2019 do sezóny 2022/2023 vrátane.

V každej skupine sa stretli tímy každý s každým systémom doma – vonku. Víťazi skupín postúpili priamo do osemfinále a tímy na 2. miestach postúpili do play-off Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024.

Kôš 1
Tím Koef.
  Frankfurt 77,000
  Záhreb 55,000
  Club Brugge 54,000
  AZ 47,500
  Gent 37,500
  Fenerbahçe 30,000
  Lille 30,000
  Ferencváros 27,000
Kôš 2
Tím Koef.
  PAOK 25,000
  Slovan 24,500
  Tel Aviv 24,000
  Plzeň 22,000
  Aston Villa 21,914
  Ludogorec 21,000
  Fiorentina 20,000
  Bodø/Glimt 20,000
Kôš 3
Tím Koef.
  Genk 18,000
  Zorya 16,000
  Astana 14,000
  Beşiktaş 14,000
  HJK 11,000
  Legia 11,000
  Trnava 10,500
  Ľubľana 9,000
Kôš 4
Tím Koef.
  Zrinjski 8,500
  Klaksvík 8,000
  Aberdeen 8,000
  Čukarički 6,475
  Lugano 6,335
  Breiðablik 6,000
  Nordsjælland 5,565
  Ballkani 3,000
Vysvetlivky k skupinám
Postup do osemfinále Európskej konferenčnej ligy
Postup do predkola play-off Európskej konferenčnej ligy

Skupina A upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Lille 6 4 2 0 10 2 +8 14
2.   Slovan 6 3 1 2 8 7 +1 10
3.   Ľubľana 6 2 0 4 4 9 -5 6
4.   Klaksvík 6 1 1 4 5 9 -4 4
LIL SLO LUB KI
2 : 1 2 : 0 3 : 0
1 : 1 1 : 2 2 : 1
0 : 2 0 : 1 2 : 0
0 : 0 1 : 2 3 : 0

Skupina B upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Tel Aviv 6 5 0 1 14 9 +5 15
2.   Gent 6 4 1 1 16 7 +9 13
3.   Zorya 6 2 1 3 10 11 -1 7
4.   Breiðablik 6 0 0 6 5 18 -13 0
MTA GNT ZOR BRE
3 : 1 3 : 2 3 : 2
2 : 0 4 : 1 5 : 0
1 : 3 1 : 1 4 : 0
1 : 2 2 : 3 0 : 1

Skupina C upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Plzeň 6 6 0 0 9 1 +8 18
2.   Záhreb 6 3 0 3 10 5 +5 9
3.   Astana 6 1 1 4 4 13 -9 4
4.   Ballkani 6 1 1 4 3 7 -4 4
PLZ DNZ AST BLK
1 : 0 3 : 0 1 : 0
0 : 1 5 : 1 3 : 0
1 : 2 0 : 2 0 : 0
0 : 1 2 : 0 1 : 2

Skupina D upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Brugge 6 5 1 0 15 3 +12 16
2.   Bodø/Glimt 6 3 1 2 11 8 +3 10
3.   Beşiktaş 6 1 1 4 7 14 -7 4
4.   Lugano 6 1 1 4 6 14 -8 4
BRU BGL BES LUG
3 : 1 1 : 1 2 : 0
0 : 1 3 : 1 5 : 2
0 : 5 1 : 2 2 : 3
1 : 3 0 : 0 0 : 2

Skupina E upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Aston Villa 6 4 1 1 12 7 +5 13
2.   Legia 6 4 0 2 10 6 +4 12
3.   AZ Alkmaar 6 2 0 4 7 12 -5 6
4.   Zrinjski 6 1 1 4 6 10 -4 4
AVL LEG AZ ZRI
2 : 1 2 : 1 1 : 0
3 : 2 2 : 0 2 : 0
1 : 4 1 : 0 1 : 0
1 : 1 1 : 2 4 : 3

Skupina F upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Fiorentina 6 3 3 0 14 6 +8 12
2.   Ferencváros 6 2 4 0 9 6 +3 10
3.   Genk 6 2 3 1 8 5 +3 9
4.   Čukarički 6 0 0 6 2 16 -14 0
FIO FER GNK CUK
2 : 2 2 : 1 6 : 0
1 : 1 1 : 1 3 : 1
2 : 2 0 : 0 2 : 0
0 : 1 1 : 2 0 : 2

Skupina G upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   PAOK 6 5 1 0 16 10 +6 16
2.   Frankfurt 6 3 0 3 11 7 +4 9
3.   Aberdeen 6 1 3 2 10 10 0 6
4.   HJK 6 0 2 4 7 17 -10 2
PAO FRA ABE HJK
2 : 1 2 : 2 4 : 2
1 : 2 2 : 1 6 : 0
2 : 3 2 : 0 1 : 1
2 : 3 0 : 1 2 : 2

Skupina H upraviť

Por. Tím Z V R P GS GI +/- B
1.   Fenerbahçe 6 4 0 2 13 11 +2 12
2.   Ludogorec 6 4 0 2 11 11 0 12
3.   Nordsjælland 6 3 1 2 17 7 +10 10
4.   Trnava 6 0 1 5 3 15 -12 1
FEN LUD NOR TRN
3 : 1 3 : 1 4 : 0
2 : 0 1 : 0 4 : 0
6 : 1 7 : 1 1 : 1
1 : 2 1 : 2 0 : 2

Vyraďovacia fáza upraviť

Vyraďovacej fázy Európskej konferenčnej ligy UEFA 2023/2024 sa zúčastňuje 24 tímov: 16 tímov z 1. a 2. miest základných skupín Európskej konferenčnej ligy a 8 tímov z 3. miest základných skupín Európskej ligy. Play-off sa začalo predkolom, kde sa stretli nasadené a nenasadené tímy. Nasadenými tímami bolo 8 klubov z 2. miest skupín Európskej konferenčnej ligy, nenasadenými tímami 8 klubov z 3. miest skupín Európskej ligy. 8 víťazov skupín Európskej konferenčnej ligy postúpilo automaticky do osemfinále.

Európska konferenčná liga - postupujúci z 1. a 2. miesta upraviť

Skupina 1. miesto
Postup do osemfinále
Európskej konferenčnej ligy
2. miesto
Postup do predkola play-off
Európskej konferenčnej ligy
A   Lille   Slovan Bratislava
B   Maccabi Tel Aviv   Gent
C   Viktoria Plzeň   Dinamo Záhreb
D   Club Brugge   Bodø/Glimt
E   Aston Villa   Legia
F   Fiorentina   Ferencváros
G   PAOK   Eintracht Frankfurt
H   Fenerbahçe   Ludogorec

Európska liga - postupujúci z 3. miesta upraviť

Skupina 3. miesto
Postup do predkola play-off Európskej konferenčnej ligy
A   Olympiakos
B   Ajax
C   Real Betis
D   Sturm Graz
E   Union Saint-Gilloise
F   Maccabi Haifa
G   Servette
H   Molde

Predkolo play-off upraviť

Žreb predkola play-off sa uskutočnil 18. decembra 2023 o 14:00 (SEČ).[15] Prvé zápasy sa odohrali 15. februára a odvety 21. a 22. februára 2024.

Tím #1 Celkom Tím #2 1. záp. 2. záp.
Sturm Graz   5 : 1   Slovan Bratislava 4 : 1 1 : 0
Servette   1 : 0   Ludogorec 0 : 0 1 : 0
Union Saint-Gilloise   4 : 3   Eintracht Frankfurt 2 : 2 2 : 1
Real Betis   1 : 2   Dinamo Záhreb 0 : 1 1 : 1
Olympiakos   2 : 0   Ferencváros 1 : 0 1 : 0
Ajax   4 : 3   Bodø/Glimt 2 : 2 2 : 1 (pp)
Molde   6 : 2   Legia 3 : 2 3 : 0
Maccabi Haifa   2 : 1   Gent 1 : 0 1 : 1

Osemfinále upraviť

Žreb osemfinále sa uskutočnil 23. februára 2024 o 13:00 (CET).[16] Prvé zápasy sa odohrali 7. marca a odvety 14. marca 2024.

Tím #1 Celkom Tím #2 1. záp. 2. záp.
Servette   0 : 0 (1:3 pen.)   Viktoria Plzeň 0 : 0 0 : 0 (pp)
Ajax   0 : 4   Aston Villa 0 : 0 0 : 4
Molde   2 : 4   Club Brugge 2 : 1 0 : 3
Union Saint-Gilloise   1 : 3   Fenerbahçe 0 : 3 1 : 0
Dinamo Záhreb   3 : 5   PAOK 2 : 0 1 : 5
Sturm Graz   1 : 4   Lille 0 : 3 1 : 1
Maccabi Haifa   4 : 5   Fiorentina 3 : 4 1 : 1
Olympiakos   7 : 5   Maccabi Tel Aviv 1 : 4 6 : 1 (pp)

Štvrťfinále upraviť

Žreb štvrťfinále sa konal 15. marca 2024.[17] Prvé zápasy sa odohrali 11. apríla a odvety 18. apríla 2024.

Tím #1 Celkom Tím #2 1. záp. 2. záp.
Club Brugge   3 : 0   PAOK 1 : 0 2 : 0
Olympiakos   3 : 3 (3:2 pen.)   Fenerbahçe 3 : 2 0 : 1 (pp)
Aston Villa   3 : 3 (4:3 pen.)   Lille 2 : 1 1 : 2 (pp)
Viktoria Plzeň   0 : 2   Fiorentina 0 : 0 0 : 2 (pp)

Semifinále upraviť

Žreb semifinále sa konal 15. marca 2024, hneď po žrebovaní štvrťfinále. Prvé zápasy sa odohrali 2. mája, druhé zápasy 8. a 9. mája 2024.

Tím #1 Celkom Tím #2 1. záp. 2. záp.
Aston Villa   2 : 6   Olympiakos 2 : 4 0 : 2
Fiorentina   4 : 3   Club Brugge 3 : 2 1 : 1

Finále upraviť

Finále sa odohrá 29. mája 2024 na štadióne Agia Sophia v Aténach.

29. máj 2024 Olympiakos     Fiorentina Agia Sophia, Atény


Poznámky upraviť

  1. Dňa 28. februára 2022 boli ruské futbalové kluby a reprezentačné tímy suspendované zo súťaží FIFA a UEFA z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu.
  2. Všetkých sedem členov Lichtenštajnskej futbalovej asociácie (LFV) hrá v systéme švajčiarskej futbalovej ligy. Jedinou súťažou organizovanou LFV je Lichtenštajnský futbalový pohár, ktorého víťaz sa kvalifikuje do Európskej konferenčnej ligy UEFA.

Referencie upraviť

  1. Athens and Wrocław to stage 2024 and 2025 finals | UEFA Europa Conference League [online]. UEFA.com, 2023-06-28, [cit. 2023-07-14]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. UEFA approves final format and access list for its club competitions as of the 2024/25 season | Inside UEFA [online]. UEFA.com, 2022-05-10, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Country coefficients | UEFA Coefficients 2017 – 2022 [online]. UEFA.com, 2022-05-28, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Access list 2021-24 [online]. uefa.com, 2018-12-04, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online.
  5. Access List 2023/24 [online]. kassiesa.net, 2022-05-28, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online.
  6. Qualification for European Cup Football 2023/2024 [online]. kassiesa.net, 2023-03-18, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online.
  7. UEFA European Club Football Calendar 2023/2024 [online]. kassiesa.net, 2022-10-18, [cit. 2023-03-18]. Dostupné online.
  8. Club coefficients | UEFA Coefficients 2023 [online]. UEFA.com, 2023-06-09, [cit. 2023-06-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  9. UEFA 5-year Club Ranking 2023 [online]. kassiesa.net, 2023-06-07, [cit. 2023-06-09]. Dostupné online.
  10. UEFA Europa Conference League first qualifying round draw | UEFA Europa Conference League 2023/24 [online]. UEFA.com, 2023-06-20, [cit. 2023-06-20]. Dostupné online. (po anglicky)
  11. UEFA Europa Conference League second qualifying round draw | UEFA Europa Conference League 2023/24 [online]. UEFA.com, 2023-06-20, [cit. 2023-06-21]. Dostupné online. (po anglicky)
  12. Fixtures & results | UEFA Europa Conference League 2023/24 [online]. UEFA.com, 2023-08-03, [cit. 2023-08-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  13. UEFA Europa Conference League third qualifying round draw | UEFA Europa Conference League 2023/24 [online]. UEFA.com, 2023-07-24, [cit. 2023-07-27]. Dostupné online. (po anglicky)
  14. UEFA Europa Conference League play-off round draw | UEFA Europa Conference League [online]. UEFA.com, 2023-08-07, [cit. 2023-08-07]. Dostupné online. (po anglicky)
  15. UEFA.com. UEFA Europa Conference League knockout round play-off draw [online]. uefa.com, [cit. 2023-12-18]. Dostupné online.
  16. UEFA.com. UEFA Europa Conference League round of 16 draw [online]. uefa.com, 2024-02-23, [cit. 2024-02-23]. Dostupné online.
  17. UEFA.com. UEFA Europa Conference League quarter-final draw: Aston Villa meet LOSC Lille, Fenerbahçe face Olympiacos [online]. uefa.com, 2024-03-15, [cit. 2024-03-15]. Dostupné online.

Pozri aj upraviť

Externé odkazy upraviť

Zdroj upraviť

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 2023–24 UEFA Europa Conference League na anglickej Wikipédii.