Liga majstrov UEFA 2024/2025

Liga majstrov UEFA 2024/2025 je 70. ročník najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže a 33. sezóna od premenovania z Pohára majstrov európskych krajín na Ligu majstrov UEFA. Stala se prvou sezónou v novom formáte, kde v ligovej fáze odohrá každý tím osem zápasov s rôznymi súpermi, ale všetkých 36 tímov bude zaradených do spoločnej skupiny.

Liga majstrov UEFA
Sezóna 2024/2025
Začiatok sezónyKvalifikácia:
9. júl – 28. august 2024
Finálna časť:
17. september 2024 – 31. máj 2025
Podrobnosti sezóny
Počet mužstievFinálna časť: 36
Celkovo: 81

Finále sa odohrá 31. mája 2025 na štadióne Allianz Arena, v Mníchove, v Nemecku. Víťaz Ligy majstrov UEFA 2024/2025 sa automaticky kvalifikuje do ligovej fázy Ligy majstrov UEFA 2025/2026 a taktiež získa právo účasti v zápase o Superpohár UEFA 2025.

Priradenie asociačných tímov

upraviť

Celkom 81 tímov z 53 členských krajín UEFA sa zúčastní Ligy majstrov UEFA 2024/2025. Súťaže sa nezúčastní Lichtenštajnsko, ktoré nemá žiadnu vlastnú ligovú súťaž a Rusko, ktorého kluby UEFA vyradila zo svojich súťaží.[1] Základná schéma prideľovania počtu tímov bude nasledovná:

  • Asociácie na 1. – 5. mieste dostanú štyri miesta.
  • Asociácia na 6. mieste dostane tri miesta.
  • Asociácie na 7. – 15. mieste dostanú dve miesta.
  • Asociácie na 16. – 55. mieste (okrem Ruska a Lichtenštajnska) dostanú jedno miesto.
  • Víťazi Ligy majstrov UEFA 2023/2024 a Európskej ligy UEFA 2023/2024 získajú oprávnenie štartovať, pokiaľ sa nekvalifikujú do Ligy majstrov UEFA 2024/2025 cez svoju domácu ligu.

Rebríček UEFA

upraviť

Účastnícke miesta pre Ligu majstrov UEFA 2024/2025 boli rozdelené podľa koeficientu UEFA z roku 2023, do ktorého boli započítané výsledky klubov danej krajiny v európskych pohárových súťažiach od sezóny 2018/2019 do sezóny 2022/2023 vrátane.[2]

# Asociácia Koef. Tímy
1.   Anglicko 109,570 4
2.   Španielsko 92,998
3.   Nemecko 82,481 5
4.   Taliansko 81,926
5.   Francúzsko 61,164 4
6.   Holandsko 59,900 3
7.   Portugalsko 56,216 2
8.   Belgicko 42,200
9.   Škótsko 36,400
10.   Rakúsko 34,000
11.   Srbsko 32,375
12.   Turecko 32,100
13.   Švajčiarsko 31,675
14.   Ukrajina 29,500
15.   Česko 29,050
16.   Nórsko 29,000 1
17.   Dánsko 27,825
18.   Rusko 26,215 0[i 1]
19.   Chorvátsko 25,400 1
# Asociácia Koef. Tímy
20.   Grécko 25,225 1
21.   Izrael 25,000
22.   Cyprus 24,475
23.   Švédsko 23,750
24.   Poľsko 20,750
25.   Maďarsko 20,625
26.   Rumunsko 20,500
27.   Bulharsko 20,000
28.   Slovensko 19,750
29.   Azerbajdžan 16,625
30.   Kazachstan 12,625
31.   Slovinsko 12,500
32.   Moldavsko 12,250
33.   Kosovo 11,041
34.   Lichtenštajnsko 11,000 0[i 2]
35.   Lotyšsko 10,625 1
36.   Írsko 10,375
37.   Fínsko 10,250
38.   Litva 10,000
# Asociácia Koef. Tímy
39.   Arménsko 9,875 1
40.   Bielorusko 9,875
41.   Bosna a Hercegovina 9,750
42.   Luxembursko 9,000
43.   Faerské ostrovy 8,750
44.   Severné Írsko 8,583
45.   Malta 8,250
46.   Gruzínsko 8,000
47.   Estónsko 7,582
48.   Island 7,250
49.   Albánsko 6,250
50.   Wales 6,166
51.   Gibraltár 5,791
52.   Severné Macedónsko 5,500
53.   Andorra 5,165
54.   Čierna Hora 4,750
55.   San Marino 1,999

Rozdelenie tímov

upraviť

Nasledujúca tabuľka znázorňuje rozdelenie tímov do kvalifikačných kôl a ligovej fázy.[3]

Tímy vstupujúce do tohto kola Tímy postupujúce z predchádzajúceho kola
1. predkolo

(28 tímov)

  • 28 víťazov z asociácií na 26. – 28. a 30. – 55. mieste (okrem Lichtenštajnska)
2. predkolo Majstrovská časť

(24 tímov)

  • 8 víťazov z asociácií na 15. – 18. a 20. – 24. mieste (okrem Ruska)
  • 2 víťazi z asociácií na 25. a 29. mieste (tímy s najvyšším klubovým koeficientom, pôvodne z 1. predkola)
  • 14 víťazov z 1. predkola
Nemajstrovská časť

(4 tímy)

  • 4 tímy z 2. miesta z asociácií na 11. – 14. mieste
3. predkolo Majstrovská časť

(12 tímov)

  • 12 víťazov z 2. predkola MČ
Nemajstrovská časť

(8 tímov)

  • 2 tímy z 2. miesta z asociácií na 8. – 9. mieste
  • 1 tím z 3. miesta z asociácie na 6. mieste
  • 1 tím zo 4. miesta z asociácie na 5. mieste
  • 2 tímy z 2. miesta z asociácií na 10. a 15. mieste (tímy s najvyšším klubovým koeficientom, pôvodne z 2. predkola NČ)
  • 2 víťazi z 2. predkola NČ
4. predkolo Majstrovská časť

(10 tímov)

  • 3 víťazi z asociácií na 11. – 13. mieste
  • 1 víťaz z asociácie na 19. mieste (tím s najvyšším klubovým koeficientom, pôvodne z 2. predkola MČ)
  • 6 víťazov z 3. predkola MČ
Nemajstrovská časť

(4 tímy)

  • 4 víťazi z 3. predkola NČ
Ligová fáza

(36 tímov)

  • 10 víťazov z asociácií na 1. – 10. mieste
  • 6 tímov z 2. miesta z asociácií na 1. – 6. mieste
  • 5 tímov z 3. miesta z asociácií na 1. – 5. mieste
  • 4 tímy zo 4. miesta z asociácií na 1. – 4. mieste
  • 1 víťaz z asociácie na 14. mieste (tím s najvyšším klubovým koeficientom, pôvodne z 4. predkola MČ)
  • 1 tím z 2. miesta z asociácie na 7. mieste (tím s najvyšším klubovým koeficientom, pôvodne z 3. predkola NČ)
  • 2 asociácie s najvyšším národným koeficientom z predchádzajúcej sezóny získali dodatočné miesto
  • 5 víťazov z 4. predkola MČ
  • 2 víťazi z 4. predkola NČ

Vylúčenie tímov z Ruska zo súťaží UEFA malo za následok nasledujúce úpravy:

  • Víťazi ligy z asociácií na 23. a 24. mieste (Švédsko a Poľsko) vstúpili priamo do 2. predkola, namiesto 1. predkola.

Víťaz Európskej ligy 2023/2024 (Atalanta) si zaistil účasť zo svojej domácej súťaže, a to má za následok nasledujúce úpravy:

  • Benfica ako tím s najvyšším klubovým koeficientom pôvodne z 3. predkola NČ, vstúpi do ligovej fázy.
  • Slavia Praha a FC Salzburg ako dva tímy s najvyšším klubovým koeficientom pôvodne z 2. predkola NČ, vstúpia do 3. predkola NČ.

Víťaz Ligy majstrov 2023/2024 (Real Madrid) si zaistil účasť zo svojej domácej súťaže, a to má za následok nasledujúce úpravy:

  • Shakhtar Doneck ako tím s najvyšším klubovým koeficientom z predkôl majstrovskej časti, vstúpi do ligovej fázy.
  • Dinamo Záhreb ako tím s najvyšším klubovým koeficientom pôvodne z 2. predkola MČ, vstúpi do 4. predkola MČ.
  • Ferencváros a Karabach ako 2 tímy s najvyšším klubovým koeficientom pôvodne z 1. predkola, vstúpia do 2. predkola.

V nasledujúcej tabuľke sú zoradené tímy podľa štartovacej pozície, v ktorej vstúpia do Ligy majstrov UEFA 2024/2025. V zátvorkách sú ligové pozície z predchádzajúcej sezóny (2023/2024).

LM: víťaz Ligy majstrov UEFA

EL: víťaz Európskej ligy UEFA

  • 1., 2., 3., 4.: Umiestnenie v lige
Liga majstrov UEFA 2024/2025
Ligová fáza
  Real Madrid (1.) (LM)   Atalanta (4.) (EL)   Manchester City (1.)   Arsenal (2.)
  Liverpool (3.)   Aston Villa (4.)   Barcelona (2.)   Girona (3.)
  Atlético Madrid (4.)   Bayer Leverkusen (1.)   Stuttgart (2.)   Bayern Mníchov (3.)
  RB Leipzig (4.)   Borussia Dortmund (5.)   Inter Miláno (1.)   AC Miláno (2.)
  Juventus (3.)   Bologna (5.)   Paris St-Germain (1.)   Monaco (2.)
  Brest (3.)   PSV Eindhoven (1.)   Feyenoord (2.)   Sporting (1.)
  Benfica (2.)   Club Brugge (1.)   Celtic (1.)   Sturm Graz (1.)
  Shakhtar Doneck (1.)
4. predkolo
Majstrovská časť Nemajstrovská časť
  CZ Belehrad (1.)   Galatasaray (1.)
  Young Boys (1.)   Dinamo Záhreb (1.)
3. predkolo
Majstrovská časť Nemajstrovská časť
  Lille (4.)   Twente (3.)   Union Saint-Gilloise (2.)
  Rangers (2.)   FC Salzburg (2.)   Slavia Praha (2.)
2. predkolo
Majstrovská časť Nemajstrovská časť
  Sparta Praha (1.)   Bodø/Glimt (1.)   Midtjylland (1.)   Partizan (2.)
  PAOK (1.)   Maccabi Tel Aviv (1.)   APOEL (1.)   Fenerbahçe (2.)
  Malmö FF (1.)   Jagiellonia Białystok (1.)   Ferencváros (1.)   Lugano (2.)
  Karabach (1.)   Dynamo Kyjev (2.)
1. predkolo
  FCSB (1.)   Ludogorec (1.)   Slovan Bratislava (1.)   Ordabasy (1.)
  Celje (1.)   Petroclub Hîncești (1.)   Ballkani (1.)   RFS (1.)
  Shamrock Rovers (1.)   HJK (1.)   Panevėžys (1.)   Pyunik (1.)
  Dinamo Minsk (1.)   Borac Banja Luka (1.)   Differdange 03 (1.)   (1.)
  Larne (1.)   Ħamrun Spartans (1.)   Dinamo Batumi (1.)   Flora Tallinn (1.)
  Víkingur Reykjavík (1.)   Egnatia (1.)   The New Saints (1.)   Lincoln Red Imps (1.)
  Struga (1.)   Santa Coloma (1.)   Dečić (1.)   Virtus (1.)

Termíny

upraviť

Termíny pre odohranie jednotlivých kôl a ich žrebovanie sú uvedené nižšie. Pokiaľ nie je uvedené inak, žreb prebieha vždy v Nyone, vo Švajčiarsku, v sídle UEFA.[4][5]

Fáza Kolo Dátum žrebovania Prvé zápasy Druhé zápasy
Kvalifikácia 1. predkolo 18. jún 2024 9. – 10. júl 2024 16. – 17. júl 2024
2. predkolo 19. jún 2024 23. – 24. júl 2024 30. – 31. júl 2024
3. predkolo 22. júl 2024 6. – 7. august 2024 13. august 2024
4. predkolo 5. august 2024 20. – 21. august 2024 27. – 28. august 2024
Ligová fáza 1. kolo 29. august 2024 17. – 19. september 2024
2. kolo 1. – 2. október 2024
3. kolo 22. – 23. október 2024
4. kolo 5. – 6. november 2024
5. kolo 26. – 27. november 2024
6. kolo 10. – 11. december 2024
7. kolo 21. – 22. január 2025
8. kolo 29. január 2025
Vyraďovacia fáza Predkolo play-off 31. január 2025 11. – 12. február 2025 18. – 19. február 2025
Osemfinále 21. február 2025 4. – 5. marec 2025 11. – 12. marec 2025
Štvrťfinále 8. – 9. apríl 2025 15. – 16. apríl 2025
Semifinále 29. – 30. apríl 2025 6. – 7. máj 2025
Finále 31. máj 2025 Allianz Arena, Mníchov

Kvalifikácia

upraviť

1. predkolo

upraviť

Do 1. predkola sa kvalifikovalo 28 víťazov líg z asociácií umiestnených na 26. až 55. mieste rebríčka členských krajín UEFA z roku 2023 (okrem Azerbajdžanu a Lichtenštajnska). Tímy sa rozdelili na nasadené a nenasadené na základe ich klubových koeficientov UEFA z roku 2024.[6]

Nasadené tímy
Tím Koeficient
  Slovan Bratislava 30,500
  Ludogorec 26,000
  HJK 11,500
  Flora Tallinn 11,000
  FCSB 10,500
  10,000
  Shamrock Rovers 9,500
  Lincoln Red Imps 9,000
  The New Saints 8,500
  Pyunik 8,000
  RFS 8,000
  Petroclub Hîncești 7,000
  Ballkani 6,000
  Borac Banja Luka 5,500
Nenasadené tímy
Tím Koeficient
  Dinamo Batumi 5,500
  Celje 4,500
  Ħamrun Spartans 4,500
  Larne 4,500
  Dinamo Minsk 4,500
  Panevėžys 4,000
  Ordabasy 4,000
  Víkingur Reykjavík 4,000
  Struga 3,500
  Differdange 03 3,500
  Dečić 2,000
  Egnatia 1,475
  Santa Coloma 1,199
  Virtus 0,366

Zápasy 1. predkola boli vyžrebované 18. júna 2024.[7]

Prvé zápasy sa odohrali 9. a 10. júla, odvety sú na programe 16. a 17. júla 2024.

Víťazi postúpia do 2. predkola majstrovskej časti. Porazení vstúpia do 2. predkola Konferenčnej ligy.

Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Slovan Bratislava     Struga 4 : 2 17. júl
The New Saints     Dečić 3 : 0 16. júl
Borac Banja Luka     Egnatia 1 : 0 17. júl
Ħamrun Spartans     Lincoln Red Imps 0 : 1 16. júl
Santa Coloma     Ballkani 1 : 2 16. júl
Flora Tallinn     Celje 0 : 5 16. júl
Klaksvík     Differdange 03 2 : 0 17. júl
Panevėžys     HJK 3 : 0 16. júl
RFS     Larne 3 : 0 17. júl
Víkingur Reykjavík     Shamrock Rovers 0 : 0 16. júl
Virtus     FCSB 1 : 7 16. júl
Ludogorec     Dinamo Batumi 3 : 1 17. júl
Ordabasy     Petroclub Hîncești 0 : 0 17. júl
Dinamo Minsk     Pyunik 0 : 0 16. júl

2. predkolo

upraviť

Žreb 2. predkola sa uskutočnil 19. júna 2024.[8] Prvé zápasy sa odohrajú 23. a 24. júla, odvety 30. a 31. júla 2024.

Majstrovská časť

upraviť
Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Ludogorec / Batumi Dinamo Minsk / Pyunik 23. – 24. júl 30. – 31. júl
APOEL   Ordabasy / Petroclub Hîncești 23. júl 30. – 31. júl
Ferencváros   The New Saints / Dečić 23. júl 30. – 31. júl
PAOK   Banja Luka / Egnatia 24. júl 30. – 31. júl
Bodø/Glimt   RFS / Larne 23. júl 30. – 31. júl
Malmö FF   Klaksvík / Differdange 23. júl 30. – 31. júl
Víkingur Reykjavík / Shamrock   Sparta Praha 23. – 24. júl 30. júl
Santa Coloma / Ballkani   Midtjylland 23. – 24. júl 31. júl
Flora Tallinn / Celje Slovan / Struga 23. – 24. júl 30. – 31. júl
Panevėžys / HJK   Jagiellonia Białystok 23. – 24. júl 31. júl
Ħamrun Spartans / Lincoln   Karabach 23. – 24. júl 30. júl
Virtus / FCSB   Maccabi Tel Aviv 23. – 24. júl 31. júl

Nemajstrovská časť

upraviť
Domáci v 1. zápase Celkom Hostia v 1. zápase 1. zápas 2. zápas
Lugano     Fenerbahçe 23. júl 30. júl
Dynamo Kyjev     Partizan 23. júl 31. júl

Poznámky

upraviť
  1. Dňa 28. februára 2022 boli ruské futbalové kluby a reprezentačné tímy suspendované zo súťaží FIFA a UEFA z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu.
  2. Všetkých sedem členov Lichtenštajnskej futbalovej asociácie (LFV) hrá v systéme švajčiarskej futbalovej ligy. Jedinou súťažou organizovanou LFV je Lichtenštajnský futbalový pohár, ktorého víťaz sa kvalifikuje do Európskej konferenčnej ligy UEFA.

Referencie

upraviť
  1. UEFA.com. UEFA decisions for upcoming competitions relating to the ongoing suspension of Russian national teams and clubs [online]. uefa.com, 2022-05-02, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  2. KASSIES, Bert. UEFA Country Ranking 2023 [online]. kassiesa.net, 2023-06-10, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  3. Access List 2024/25 [online]. kassiesa.net, 2024-06-01, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  4. KASSIES, Bert. UEFA European Club Football Calendar 2024/2025 [online]. kassiesa.net, 2024-03-04, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  5. International match calendar and access list for the 2024/25 season [online]. editorial.uefa.com, 2023-07-17, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  6. KASSIES, Bert. UEFA 5-year Club Ranking 2024 [online]. kassiesa.net, 2024-06-01, [cit. 2024-06-04]. Dostupné online.
  7. Futbal-LM: Slovan nastúpi v 1. predkole proti Struge, začne doma (3) [online]. Bratislava: TASR, 2024-06-18, [cit. 2024-06-18]. Dostupné online.
  8. UEFA.com. UEFA Champions League second qualifying round draw [online]. uefa.com, 2024-06-19, [cit. 2024-07-09]. Dostupné online.

Pozri aj

upraviť

Externé odkazy

upraviť

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 2024–25 UEFA Champions League na anglickej Wikipédii.