Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2016

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2016 bola medzinárodná súťaž krasokorčuliarov každoročne organizovaná Medzinárodnou korčuliarskou úniou (ISU).

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2016
Boston, miesto konania podujatia
Detaily súťaže
Usporiadateľ ISU
Dátum 28. marec – 3. apríl 2016
Sezóna 2015/2016
Počet dejísk (v 1 meste)
TD Garden, Boston, USA USA
Víťazi podľa kategórií
Muži Javier Fernández, Španielsko (2. titul)
Ženy Jevgenija Medvedevová, Rusko (1. titul)
Športové dvojice Meagan Duhamelová / Eric Radford, Kanada (2. titul)
Tance na ľade Gabriella Papadakisová / Guillaume Cizeron, Francúzsko (2. titul)
Kontinuita súťaže
Predošlá súťaž: Majstrovstvá sveta 2015
Nasledujúca súťaž: Majstrovstvá sveta 2017

Súťaž sa konala od 28. marca do 3. apríla 2016 v americkom meste Boston[1]. Majstrovstvá prebiehali v štyroch kategóriách - muži, ženy, športové dvojice a tanečné páry.

Na základe výsledkov súťaže získali krajiny počty miesteniek pre svojich reprezentantov na nasledujúce majstrovstvá sveta.

ÚčastníciUpraviť

Právo účastiUpraviť

Právo zúčastniť sa majstrovstiev mali športovci krajín, ktoré sú členmi Medzinárodnej korčuliarskej únie a ktorí 1. júla 2015 dosiahli vekovú hranicu 15 rokov. Na základe výsledkov na predchádzajúcich majstrovstvách sveta mali jednotlivé krajiny právo nominovať medzi jedným až troma účastníkmi do každej disciplíny. Každý národný krasokorčuliarsky zväz si mohol nastaviť vlastné kritériá, podľa ktorých nominoval svojich účastníkov. Okrem týchto základných pravidiel bola ako kvalifikačné kritérium určená minimálna hodnota technických elementov, ktorú museli športovci prekročiť.

Minimálna hodnota technických elementovUpraviť

Medzinárodná korčuliarska únia určila pre sezónu 2015/2016 minimálnu hodnotu technických elementov (angl. technical elements score; TES), ktorú museli športovci prekonať aspoň raz na podujatí v aktuálnej alebo predošlej sezóne, aby sa kvalifikovali na Majstrovstvá sveta (zohľadňovali sa iba podujatia zaradené do oficiálneho kalendára ISU).[2]:

Minimálna hodnota
technických elementov (TES)
[2]
Kategória Krátky
program
Voľná
jazda
Muži 34 64
Ženy 27 47
Športové dvojice 25 43
Тanečné páry 29 39

Právo nominácie viacerých súťažiacichUpraviť

Každá krajina mala právo nominovať jedného súťažiaceho do súťaže. Na základe umiestnenia na predchádzajúcich majstrovstvách sveta mali nasledovné krajiny právo nominovať na Majstrovstvá sveta 2016 viac ako jedného súťažiaceho[2]:

Počet miest Muži Ženy Športové dvojice Tanečné páry
3   Spojené štáty
  Španielsko
  Japonsko
  Rusko
  Spojené štáty
  Čína
  Kanada
  Rusko
  Francúzsko
  Kanada
  Spojené štáty
2   Čína
  Kanada
  Francúzsko
  Japonsko
  Kazachstan
  Rusko
  Uzbekistan
  Čína
  Kanada
  Francúzsko
  Južná Kórea
  Francúzsko
  Spojené štáty
  Taliansko
  Rusko
  Taliansko

Zoznam účastníkov súťažeUpraviť

Do súťaže nastúpilo celkovo 172 krasokorčuliarov z 38 krajín. V kategórii mužov súťažilo 30 športovcov, v kategórii žien 38 krasokorčuliarok, v párových disciplínach 22 športových dvojíc a 30 tanečných párov.[3]

Krajina Muži[4] Ženy[5] Športové dvojice[6] Tanečné páry[7]
  Argentína Denis Margalik
  Arménsko Slavik Hajrapetjan Anastasija Galustjanová Tina Garabedianová / Simon Proulx-Sénécal
  Austrália Brendan Kerry Kailani Craineová
  Belgicko Jorik Hendrickx
  Bielorusko Tatiana Danilovová / Mikalaj Kamiančuk Viktoria Kavaliovová / Jurij Bieliajev
  Česko Michal Březina Eliška Březinová Cortney Mansourová / Michal Češka
  Čína Jen Chan
Ťin Po-jang
Li C'-ťün
Čao C'-čchüan
Pcheng Čcheng / Čang Chao
Suej Wen-ťing / Chan Cchung
Wang Süe-chan / Wang Lej
Wang Š'-jüe / Liou Sin-jü
  Dánsko Laurence Fournierová Beaudryová / Nikolaj Sørensen
  Filipíny Michael Christian Martinez
  Fínsko Viveca Lindforsová Cecilia Törnová / Jussiville Partanen
  Francúzsko Chafik Besseghier Laurine Lecavelierová
Maé Bérénice Méitéová
Lola Esbratová / Andrej Novosiolov
Vanessa Jamesová / Morgan Ciprès
Gabriella Papadakisová / Guillaume Cizeron
  Holandsko Niki Woriesová
  Izrael Alexej Byčenko Adel Tankovová / Jevgenij Krasnopolski Isabella Tobiasová / Ilia Tkačenko
  Japonsko Juzuru Hanjú
Šoma Uno
Mao Asadová
Rika Hongová
Satoko Mijaharová
Sumire Sutová / Francis Boudreau Audet Kana Muramotová / Chris Reed
  Južná Kórea Lee June-hyoung Čoi Da Bin
Park So-Youn
Rebeka Kimová / Kirill Minov
  Kanada Patrick Chan
Nam Nguyen
Gabrielle Dalemanová
Alaine Chartrandová
Meagan Duhamelová / Eric Radford
Ľubov Iľušečkinová / Dylan Moscovitch
Kirsten Moorová-Towersová / Michael Marinaro
Piper Gillesová / Paul Poirier
Élisabeth Paradisová / François-Xavier Ouellette
Kaitlyn Weaverová / Andrew Poje
  Kazachstan Denis Ten Elizabet Tursynbajevová Anastasija Chromovová / Daryn Žunusov
  Litva Alexandra Golovkinová Goda Butkutėová / Nikita Jermolajev
  Lotyšsko Deniss Vasiļjevs Angelina Kučvaļská Olga Jakušinová / Andrej Nevskij
  Maďarsko Ivett Tóthová
  Malajzia Julian Zhi Jie Yee
  Nemecko Franz Streubel Nathalie Weinzierlová Aljona Savchenková / Bruno Massot Kavita Lorenzová / Panagiotis Polizoakis
  Nórsko Anne Line Gjersemová
  Poľsko Natalia Kaliszeková / Maxym Spodyrjev
  Rakúsko Kerstin Franková Miriam Zieglerová / Severin Kiefer Barbora Silná / Juri Kurakin
  Rusko Michail Koľada
Maxim Kovtun
Jevgenija Medvedevová
Anna Pogorilá
Jelena Radionovová
Xenija Stolbovová / Fiodor Klimov
Jevgenija Tarasovová / Vladimir Morozov
Tatiana Volosožarová / Maxim Traňkov
Viktorija Sinicinová / Nikita Kacalapov
Alexandra Stepanovová / Ivan Bukin
  Slovensko Nicole Rajičová Federica Testová / Lukáš Csölley
  Slovinsko Daša Grmová
  Spojené kráľovstvo Phillip Harris Kristen Spoursová Penny Coomesová / Nicholas Buckland
  Španielsko Javier Fernández
Javier Raya
Sonia Lafuenteová Celia Robledová / Luis Fenero
  Švajčiarsko Yasmine Kimiko Yamadová Julija Ščetininová / Noah Scherer
  Švédsko Joshi Helgessonová
  Taiwan (Čína) Amy Linová
  Taliansko Ivan Righini Roberta Rodeghierová Nicole Dellová Monicová / Matteo Guarise
Valentina Marcheiová / Ondřej Hotárek
Anna Cappelliniová / Luca Lanotte
Charlene Guignardová / Marco Fabbri
  Turecko Alisa Agafonovová / Alper Uçar
  Ukrajina Ivan Pavlov Anna Chnyčenkovová Olexandra Nazarovová / Maxym Nikitin
  USA Max Aaron
Grant Hochstein
Adam Rippon
Gracie Goldová
Mirai Nagasuová
Ashley Wagnerová
Tarah Kaynová / Daniel O'Shea
Alexa Scimecová / Chris Knierim
Madison Chocková / Evan Bates
Madison Hubbellová / Zachary Donohue
Maia Shibutaniová / Alex Shibutani
  Uzbekistan Miša Ge

Program podujatiaUpraviť

Program podujatia je uvedený v miestnom čase EDT (UTC - 4)[3]:

Dátum Čas (EDT)
Udalosť
Pondelok
28. marec
Oficiálne tréningy
Utorok
29. marec
Oficiálne tréningy
Streda
30. marec
10:45 h Tanečné páry: krátke tance
17:00 h Otvárací ceremoniál
18:15 h Muži: krátky program
Štvrtok
31. marec
12:10 h Ženy: krátky program
19:30 h Tanečné páry: voľné tance
Piatok
1. apríl
13:15 h Športové dvojice: krátky program
18:45 h Muži: voľné jazdy
Sobota
2. apríl
12:54 h Športové dvojice: voľné jazdy
19:00 h Ženy: voľné jazdy
Nedeľa
3. apríl
14:00 h Exhibícia
20:00 h Záverečný banket

VýsledkyUpraviť

MužiUpraviť

Miesto Súťažiaci Krajina Celkový
počet bodov
[8]
Krátky
program

[9]
Voľná
jazda

[10]
1 Javier Fernández   Španielsko 314,93 2 98,52 1 216,41
2 Juzuru Hanjú   Japonsko 295,17 1 110,56 2 184,61
3 Ťin Po-jang   Čína 270,99 5 89,86 3 181,13
4 Michail Koľada   Rusko 267,97 6 89,66 5 178,31
5 Patrick Chan   Kanada 266,75 3 94,84 8 171,91
6 Adam Rippon   USA 264,44 7 85,72 4 178,72
7 Šoma Uno   Japonsko 264,25 4 90,74 6 173,51
8 Max Aaron   USA 254,14 8 81,28 7 172,86
9 Michal Březina   Česko 237,99 11 79,29 10 158,70
10 Grant Hochstein   USA 237,25 16 74,81 9 162,44
11 Denis Ten   Kazachstan 230,13 12 78,55 12 151,58
12 Ivan Righini   Taliansko 228,52 9 81,17 13 147,35
13 Alexej Byčenko   Izrael 226,07 19 69,86 11 156,21
14 Deniss Vasiļjevs   Lotyšsko 224,54 10 81,07 16 143,47
15 Miša Ge   Uzbekistan 223,53 15 77,43 14 146,10
16 Jorik Hendrickx   Belgicko 221,43 14 77,72 15 143,71
17 Brendan Kerry   Austrália 210,56 17 71,04 17 139,52
18 Maxim Kovtun   Rusko 210,14 13 78,46 21 131,68
19 Michael Christian Martinez   Filipíny 204,10 23 66,98 18 137,12
20 Chafik Besseghier   Francúzsko 203,20 20 69,23 20 133,97
21 Julian Zhi Jie Yee   Malajzia 202,94 22 67,60 19 135,34
22 Phillip Harris   Spojené kráľovstvo 190,42 21 68,53 22 121,89
23 Ivan Pavlov   Ukrajina 178,89 24 65,20 23 113,69
24 Lee June-hyoung   Južná Kórea 174,88 18 70,05 24 104,83
Nepostúpili do voľných jázd
25 Javier Raya   Španielsko 65,06 25 65,06
26 Jen Chan   Čína 62,56 26 62,56
27 Nam Nguyen   Kanada 61,61 27 61,61
28 Franz Streubel   Nemecko 57,19 28 57,19
29 Denis Margalik   Argentína 52,31 29 52,31
30 Slavik Hajrapetjan   Arménsko 49,36 30 49,36

ŽenyUpraviť

Miesto Súťažiaca Krajina Celkový
počet bodov
[11]
Krátky
program
[12]
Voľná
jazda
[13]
1 Jevgenija Medvedevová   Rusko 223,86 3 73,76 1 150,10
2 Ashley Wagnerová   USA 215,39 4 73,16 2 142,23
3 Anna Pogorilá   Rusko 213,69 2 73,98 4 139,71
4 Gracie Goldová   USA 211,29 1 76,43 6 134,86
5 Satoko Mijaharová   Japonsko 210,61 6 70,72 3 139,89
6 Jelena Radionovová   Rusko 209,81 5 71,70 5 138,11
7 Mao Asadová   Japonsko 200,30 9 65,87 7 134,43
8 Rika Hongová   Japonsko 199,15 7 69,89 8 129,26
9 Gabrielle Dalemanová   Kanada 195,68 8 67,38 9 128,30
10 Mirai Nagasuová   USA 186,65 10 65,74 11 120,91
11 Li C'-ťün   Čína 184,52 11 65,39 12 119,13
12 Elizabet Tursynbajevová   Kazachstan 183,62 12 61,63 10 121,99
13 Nicole Rajičová   Slovensko 173,05 15 56,56 13 116,49
14 Čoi Da Bin   Južná Kórea 159,92 16 56,02 15 103,90
15 Angelina Kučvaļská   Lotyšsko 158,99 18 54,78 14 104,21
16 Roberta Rodeghierová   Taliansko 158,41 13 57,90 19 100,51
17 Alaine Chartrandová   Kanada 157,82 17 55,67 17 102,15
18 Park So-Youn   Južná Kórea 154,24 22 52,27 18 101,97
19 Anna Chnyčenkovová   Ukrajina 154,02 19 53,86 20 100,16
20 Viveca Lindforsová   Fínsko 152,93 23 50,18 16 102,75
21 Amy Linová   Taiwan (Čína) 146,55 14 57,50 22 89,05
22 Niki Woriesová   Holandsko 140,87 24 49,86 21 91,01
23 Čao C'-čchüan   Čína 139,67 21 52,80 23 86,87
24 Anastasija Galustjanová   Arménsko 136,07 20 53,24 24 82,83
Nepostúpili do voľných jázd
25 Maé Bérénice Méitéová   Francúzsko 49,50 25 49,50
26 Anne Line Gjersemová   Nórsko 49,39 26 49,39
27 Kailani Craineová   Austrália 48,86 27 48,86
28 Ivett Tóthová   Maďarsko 47,92 28 47,92
29 Eliška Březinová   Česko 47,75 29 47,75
30 Joshi Helgessonová   Švédsko 47,67 30 47,67
31 Laurine Lecavelierová   Francúzsko 46,92 31 46,92
32 Kerstin Franková   Rakúsko 46,77 32 46,77
33 Alexandra Golovkinová   Litva 44,58 33 44,58
34 Yasmine Kimiko Yamadová   Švajčiarsko 43,65 34 43,65
35 Nathalie Weinzierlová   Nemecko 43,25 35 43,25
36 Kristen Spoursová   Spojené kráľovstvo 42,64 36 42,64
37 Sonia Lafuenteová   Španielsko 39,99 37 39,99
38 Daša Grmová   Slovinsko 37,95 38 37,95

Športové dvojiceUpraviť

Miesto Súťažiaci Krajina Celkový
počet bodov
[14]
Krátky
program

[15]
Voľná
jazda

[16]
1 Meagan Duhamelová / Eric Radford   Kanada 231,99 2 78,18 1 153,81
2 Suej Wen-ťing / Chan Cchung   Čína 224,47 1 80,85 2 143,62
3 Aljona Savchenková / Bruno Massot   Nemecko 216,17 4 74,22 3 141,95
4 Xenija Stolbovová / Fiodor Klimov   Rusko 214,48 5 73,98 4 140,50
5 Jevgenija Tarasovová / Vladimir Morozov   Rusko 206,27 6 72,00 5 134,27
6 Tatiana Volosožarová / Maxim Traňkov   Rusko 205,81 3 77,13 7 128,68
7 Ľubov Iľušečkinová / Dylan Moscovitch   Kanada 199,52 8 68,17 6 131,35
8 Kirsten Moorová-Towersová / Michael Marinaro   Kanada 190,90 10 66,06 8 124,84
9 Alexa Scimecová / Chris Knierim   USA 190,06 7 71,37 12 118,69
10 Vanessa Jamesová / Morgan Ciprès   Francúzsko 185,83 9 66,69 10 119,14
11 Nicole Dellová Monicová / Matteo Guarise   Taliansko 183,81 11 65,32 13 118,49
12 Pcheng Čcheng / Čang Chao   Čína 182,46 12 60,01 9 122,45
13 Tarah Kaynová / Daniel O'Shea   USA 178,23 14 59,27 11 118,96
14 Valentina Marcheiová / Ondřej Hotárek   Taliansko 170,73 13 59,76 15 110,97
15 Wang Süe-chan / Wang Lej   Čína 168,65 15 57,32 14 111,33
16 Lola Esbratová / Andrej Novosiolov   Francúzsko 137,24 16 52,78 16 84,46
Nepostúpili do voľných jázd
17 Goda Butkutėová / Nikita Jermolajev   Litva 51,65 17 51,65
18 Julija Ščetininová / Noah Scherer   Švajčiarsko 49,32 18 49,32
19 Adel Tankovová / Jevgenij Krasnopolski   Izrael 46,81 19 46,81
20 Tatiana Danilovová / Mikalaj Kamiančuk   Bielorusko 45,56 20 45,56
21 Miriam Zieglerová / Severin Kiefer   Rakúsko 45,31 21 45,31
22 Sumire Sutová / Francis Boudreau Audet   Japonsko 38,50 22 38,50

Tanečné páryUpraviť

Miesto Súťažiaci Krajina Celkový
počet bodov
[17]
Krátky
tanec

[18]
Voľný
tanec

[19]
1 Gabriella Papadakisová / Guillaume Cizeron   Francúzsko 194,46 1 76,29 1 118,17
2 Maia Shibutaniová / Alex Shibutani   USA 188,43 2 74,70 2 113,73
3 Madison Chocková / Evan Bates   USA 185,77 3 72,46 3 113,31
4 Anna Cappelliniová / Luca Lanotte   Taliansko 182,72 6 70,65 4 112,07
5 Kaitlyn Weaverová / Andrew Poje   Kanada 182,01 4 71,83 5 110,18
6 Madison Hubbellová / Zachary Donohue   USA 176,81 7 68,44 6 108,37
7 Penny Coomesová / Nicholas Buckland   Spojené kráľovstvo 173,17 8 68,23 7 104,94
8 Piper Gillesová / Paul Poirier   Kanada 173,07 5 70,70 8 102,37
9 Viktorija Sinicinová / Nikita Kacalapov   Rusko 168,97 9 67,68 10 101,29
10 Charlene Guignardová / Marco Fabbri   Taliansko 167,91 10 65,96 9 101,95
11 Alexandra Stepanovová / Ivan Bukin   Rusko 163,30 11 63,84 11 99,46
12 Isabella Tobiasová / Ilia Tkačenko   Izrael 154,41 13 60,97 12 93,44
13 Laurence Fournierová Beaudryová / Nikolaj Sørensen   Dánsko 151,67 15 59,75 13 91,92
14 Federica Testová / Lukáš Csölley   Slovensko 148,83 12 61,75 15 87,08
15 Kana Muramotová / Chris Reed   Japonsko 147,90 16 59,00 14 88,90
16 Natalia Kaliszeková / Maxym Spodyrjev   Poľsko 146,42 14 59,88 16 86,54
17 Kavita Lorenzová / Panagiotis Polizoakis   Nemecko 138,66 18 54,80 17 83,86
18 Cecilia Törnová / Jussiville Partanen   Fínsko 132,85 17 56,51 19 76,34
19 Olexandra Nazarovová / Maxym Nikitin   Ukrajina 131,39 20 53,64 18 77,75
20 Barbora Silná / Juri Kurakin   Rakúsko 130,88 19 54,63 20 76,25
Nepostúpili do voľných tancov
21 Alisa Agafonovová / Alper Uçar   Turecko 53,56 21 53,56
22 Wang Š'-jüe / Liou Sin-jü   Čína 52,92 22 52,92
23 Élisabeth Paradisová / François-Xavier Ouellette   Kanada 51,94 23 51,94
24 Cortney Mansourová / Michal Češka   Česko 51,68 24 51,68
25 Rebeka Kimová / Kirill Minov   Južná Kórea 49,79 25 49,79
26 Celia Robledová / Luis Fenero   Španielsko 49,58 26 49,58
27 Tina Garabedianová / Simon Proulx-Sénécal   Arménsko 47,11 27 47,11
28 Viktoria Kavaliovová / Jurij Bieliajev   Bielorusko 40,82 28 40,82
29 Olga Jakušinová / Andrej Nevskij   Lotyšsko 40,80 29 40,80
30 Anastasija Chromovová / Daryn Žunusov   Kazachstan 40,69 30 40,69

Medailová bilancia krajínUpraviť

Miesto Krajina       Spolu
1   Rusko 1 0 1 2
2   Francúzsko 1 0 0 1
  Kanada 1 0 0 1
  Španielsko 1 0 0 1
5   USA 0 2 1 3
6   Čína 0 1 1 2
7   Japonsko 0 1 0 1
8   Nemecko 0 0 1 1

Finančné odmenyUpraviť

V zmysle rozhodnutia Rady Medzinárodnej korčuliarskej únie z 27. októbra 2015[20] boli stanovené nasledovné finančné odmeny pre súťažiacich na Majstrovstvách sveta 2016, ktorí sa kvalifikovali a súťažili vo voľných jazdách, resp. voľných tancoch, a zároveň sa umiestnili do 12. miesta pri súťažiach jednotlivcov, do 8. miesta v kategórii športových dvojíc a do 10. miesta v kategórii tanečných párov. Oproti minuloročným majstrovstvám sveta došlo k zmenšeniu počtu odmeňovaných miest (predtým 12 miest v každej kategórii):

Celkové
umiestnenie
Výška finančnej odmeny v USD[20]
Muži Ženy Športové dvojice Tanečné páry
1. miesto 45 000 45 000 67 500 67 500
2. miesto 27 000 27 000 40 500 40 500
3. miesto 18 000 18 000 27 000 27 000
4. miesto 13 000 13 000 19 500 19 500
5. miesto 10 000 10 000 15 000 15 000
6. miesto 7 000 7 000 10 500 10 500
7. miesto 6 000 6 000 9 000 9 000
8. miesto 5 000 5 000 7 500 7 500
9. miesto 3 500 3 500 - 5 250
10. miesto 3 000 3 000 - 4 500
11. miesto 2 500 2 500 - -
12. miesto 2 000 2 000 - -
Spolu 142 000 142 000 196 500 206 250
Pri párových disciplínach sa odmena delila medzi oboch súťažiacich.

Celkovo tak ISU vyplatila na finančných odmenách súťažiacim 686 750 USD.[20]

ReferencieUpraviť

  1. ISU Championships 2015 and 2016 provisional allotments [online]. Lausanne : ISU, 10.06.2013, [cit. 2013-06-16]. Dostupné online. (v angličtine)
  2. a b c ISU Communication No. 1956: Entries ISU Championships 2016 [online]. Lausanne / Miláno : ISU, 31.07.2015, [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. a b Protocol of the ISU World Figure Skating Championships 2016 [online]. ISU, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  4. ISU World Figure Skating Championships 2016: Men - Entries [online]. ISU, rev. 2016-03-29, [cit. 2016-04-02]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ladies - Entries [online]. ISU, rev. 2016-03-29, [cit. 2016-04-02]. Dostupné online. (po anglicky)
  6. ISU World Figure Skating Championships 2016: Pairs - Entries [online]. ISU, rev. 2016-03-29, [cit. 2016-04-02]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ice Dance - Entries [online]. ISU, rev. 2016-03-29, [cit. 2016-04-02]. Dostupné online. (po anglicky)
  8. ISU World Figure Skating Championships 2016: Men - Result [online]. ISU, rev. 2016-04-01, [cit. 2016-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)
  9. ISU World Figure Skating Championships 2016: Men - Short Program, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-03-30, [cit. 2016-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)
  10. ISU World Figure Skating Championships 2016: Men - Free Skating, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-04-01, [cit. 2016-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)
  11. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ladies - Result [online]. ISU, rev. 2016-04-02, [cit. 2016-04-09]. Dostupné online. (v angličtine)
  12. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ladies - Short Program, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-03-31, [cit. 2016-04-09]. Dostupné online. (v angličtine)
  13. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ladies - Free Skating, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-04-02, [cit. 2016-04-09]. Dostupné online. (v angličtine)
  14. ISU World Figure Skating Championships 2016: Pairs - Result [online]. ISU, rev. 2016-04-02, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  15. ISU World Figure Skating Championships 2016: Pairs - Short Program, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-04-01, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  16. ISU World Figure Skating Championships 2016: Pairs - Free Skating, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-04-02, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  17. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ice Dance - Result [online]. ISU, rev. 2016-03-31, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  18. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ice Dance - Short Dance, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-03-30, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  19. ISU World Figure Skating Championships 2016: Ice Dance - Free Dance, Result Details [online]. ISU, rev. 2016-03-31, [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. (v angličtine)
  20. a b c ISU Communication No. 1976: Prize Money ISU Championships [online]. Lausanne / Miláno : ISU, 27.10.2015, [cit. 2016-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projektyUpraviť

Externé odkazyUpraviť